Fujifilm X-Pro3 vs Fujifilm X-Pro2

Fujitilm X-Pro 3 vs Fujifilm X-Pro 2

Tak tu pro vás máme první porovnávačku foťáků. Začneme legendárním Fujifilm X-Pro2 a porovnáme jej s jeho nástupcem, tedy Fujifilm X-Pro3. Fujifilm X-Pro 3 je v tuto chvíli nová vlajková loď řady X, spolu se “starším” Fujifilm X-T3. X-Pro3, který byl upředstaven v září 2019, a oficiálně puštěn do distribuce o měsíc později, je nástupcem legendárního X-Pro2, který máme do dnenšího dne na trhu již více jak tři a půl roku. Fujifilm X-Pro3 zaznamenala podstatné změny, je vybaven nejnovějším 26MP X-Trans IV senzorem a X-procesorem 4, které jsou již nasazeny na také na tělech X-T3 a X-T30. X-Pro3 prodělala také designové změny, jako je například výklopný dotykový displej, ale stále si drží jakýsi “punc” retro foťáku s dokonalým designem.

Parametr Fujifilm X-Pro3 Fujifilm X-Pro2
Datum vydání 23.10.2019 15.1.2016
Materiál těla Titan a horčík Hořčík
Rozměry těla 141 x 83 x 46 mm 141 x 83 x 56 mm
Váha těla 497g 495g
Rozlišení a senzor 26MP – APS-C BSI-CMOS X-Trans IV 24MP – APS-C CMOS X-TRANS III
Dotykový displej Ano Ne
Utěsnění těla Ano Ano
Wi-Fi Ano Ano
Anti-aliasing (AA) filter Ne Ne
ISO ISO 160 – 12800 ISO 200 – 12800
Rozšížené ISO L 100, H 51200 L 100, H 51200
Sekvenční snímání s mechanickou závěrkou 11 fps 8 fps
Sekvenční snímání s elektronickou závěrkou 30 fps 8 fps
Slot na SD Dual SD card slots (2x UHS-II) Dual SD card slots (1x UHS-II)
Video 4K DCI / UHD, FullHD 120fps FullHD, 60fps, 4K přidáno s firmwarem
Počet snímků na baterii 440 (OVF), 370 (EVF) 350 (OVF), 250 (EVF)
Nejnižší pracovní teplota -10 °C 0 °C
Multiexpozice 2 – 9 snímků 2 snímky
Low Light AF -6 EV -2 EV
USB USB-C USB 2.0

Jaké jsou zásadní rozdíly?

X-Pro3 má větší rozlišení snímače, nlepší OVF/EVF a na jednu nabitou baterii zvládne nafotit mnohem více snímků. Nabízí také lepší sekvenční fotografování s mechanickou závěrkou a to až úctyhodných 11 snímků/s. Má také více bodů AF a je osazena USB-C. Rozsah ISO je mírně rozšířen a je tedy o něco lepší, než u starší X-Pro2. Rozsah kompenzace expozice je u X-Pro3 stejný, jako byl X-Pro2. X-Pro3 je osazena 2 sloty na SD karty, přičemž oba podporují rychlé SD karty UHS-II. 4K video je v X-Pro3 k dispozici stejně, jako bylo po update firmware na X-Pro2. Stejně jako X-Pro2 je také X-Pro3 utěsněna proti prachu a “vodě”.

Velikost a hmotnost obou fotoaparátů je v zásadě podobná.X-Pro3 je nepatrně těžší, než X-Pro2. Váží 497g, na váze tedy přibrala jen 2g.

Design fotoaparátů X-Pro2 a X-Pro3

Design X-Pro3 zůstal velmi podobný X-Pro2. Zepředu tyto fotoaparáty od sebe téměř nerozeznáte. Horní část X-Pro3 vypadá také velmi podobně jako X-Pro2, ale jeden nepatrný rozdíl tu přeci jen najdete. Tlačítko Fn je nyní neoznačené. Těžko říct, jestli to na vzhledu X-Pro3 přidalo, nebo ubralo. Osobně si myslím, že je teď design čistší a tláčítko nemusí být nijak značeno. Tento foťák si pořídí především “skalní” fanoušci Fuji a ti zkrátka ví, co na svém foťáku mají.

Zadní strana fotoaparátu Fujifilm X-Pro2 s tlačítkem Fn, které je ještě označené

Zadní strana fotoaparátu Fujifilm X-Pro2 s tlačítkem Fn, které je ještě označené

Horní strana fotoaparátu Fujifilm X-Pro3 s tlačítkem Fn bez označení

Horní strana fotoaparátu Fujifilm X-Pro3 s tlačítkem Fn bez označení

Pokud jde o barvy, je X-Pro3 k dispozici ve standardní černé barvě plus DURA černá (vypadá jako kov/titan) a DURA stříbrná (vypadá jako “stříbrná”).

Zadní strana fotoaparátu Fujifilm X-Pro3 s vyklopeným displejem

Zadní strana fotoaparátu Fujifilm X-Pro3 s vyklopeným displejem

A nyní to přijde. Největší změna, jakou X-Pro3 prodělala. Hlavní rozdíl oproti X-Pro2 spočívá v tom, že na zadní straně teď najdete jakýsi menší displej na větším výklopném displeji. Resp. se jedná o “flip-down” displej, který jde vyklopit jen do jedné pozice – dolů. A to je v tuto chvíli častým zdrojem diskuzí různě po internetu – někomu se tento displej líbí a někomu ne. Displej je nově dotykový. Menší displej na zadní straně lze využít k zobrazení nastavení fotoaparátu nebo ke zobrazení aktuálního režimu simulace filmu. To znají jistě starší fotografové, kteří si na zadní stěnu zrcadlovek a dálkoměrů připínali víčko krabičky kinofilmu. To aby věděli, jaký film mají založený ve foťáku.

Závěr

Fujifilm X-Pro3 je dlouho očekávaným nástupcem starší X-Pro2 a zatím to vypadá, že se stane také plnohodnotným nástupcem. Je to skvělý foťák, který se designově opět povedl a má co nabídnout.

Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram

Last modified: 29. 2. 2020

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *