Fujifilm X série slaví úspěch po celém světě. Ať už kompakty z řady X100, tak fotoaparáty z řady X-T. Všechny tyto fotoaparáty si získaly ve světě nespočet fanoušků a lidé hromadně začali prodávat své zrcadlovky, aby si mohli pořídit tyto nádherné fotoaparáty s retro designem.
Čím si ale Fujifilm fotoaparáty tak získaly fotografy? Jak jsme naznačili výš, tak jedním z faktorů úspěchu je nádherný retro design. Dalším faktorem je pak také velikost. Fujifilm fotoaparáty jsou díky APS-C snímačům opravdu malé. Navíc se jedná o bezzrcadlovky, takže fotoaparáty nepotřebují zrcátko a hranol – i zde se tedy šetří s prostorem a výsledná velikost je skutečně kompaktní.
Kromě designu a velikosti vás však fotoaparáty Fujifilm ohromí také výsledným výstupem, který se zkrátka může rovnat výstupu profesionálních zrcadlovek konkurenčních značek.
Jak ale dostat z Fujifilm fotoaparátů maximum? Znáte všechny funkce těchto fotoaparátů? Přinášíme vám 10 tipů, jak vytěžit z fotoaparátů Fujifilm maximum.
1. nastavte si vlastní funkce
Fujifilm nabízí zvláště široký rozsah možnosti ovládacích prvků pro téměř všechna tlačítka, která lze přizpůsobit. Na rozdíl od některých jiných výrobců, kteří vám umožňují pouze přiřadit určité možnosti určitým ovládacím prvkům, Fujifilm toho nabízí mnohem víc.
Samozřemě záleží na modelu, který máte. Začít můžete tlačítkem Fn, na které si můžete nastavit funkce dle libosti – například si na něj můžete nastavit spuštění samospouště. O mapování tlačítek jsme psali zde.
2. zrychlete svůj fotoaparát
Možnost řízení spotřeby v nabídce Nastavení na posledních modelech Fujifilm fotoaparátů obsahuje dvě možnosti nastavení. Jedna z nich je Auto Power Off a druhá Performance.
Performance nabízí dvě varianty, jejichž názvy se mezi jednotlivými modely liší. Výchozí možnost je pojmenována buď Normal nebo Standard, zatímco druhá je označena jako Boost na některých kamerách a High Performance na jiných. Co přesně tedy tato druhá varianta nastavení umí?
Funkce Boost je navržena tak, aby vylepšila tři věci: automatické zaostření, hledáček a nebo LCD displej a na některých modelech s hledáčkem obnovovací frekvenci hledáčku. Boost umí ve výsledku pěkně cucnout baterku, takže pokud jedete na výkon baterie, tak doporučujeme tuto funkci mít vypnutou.
3. seznamte se s závěrkou
Fujifilm vám nabízí na výběr dvě možnosti. Můžete fotit na mechanickou závěrku a nebo na elektronickou závěrku. Obě možnosti mají své klady ale také své zápory.
Výchozí možností je mechanická závěrka. Toto je nejlepší volba pro každodenní fotografování a je to volba, kterou použijete, pokud chcete fotit s bleskem. Má však tu nevýhodu, že je slyšet. Navíc jde o mechanický pohyb uvnitř fotoaparátu a tak u delších časů může dojít k roztřesení snímku díky vibracím.
Elektronická závěrka se jeví jako perfektní alternativa k mechanické závěrce, když chcete fotit potichu a bez vibrací. Elektronická závěrka totiž žádné vibrace nevytváří a je při focení naprosto bezhlučná. Zároveň s ní lze fotit na velmi krátké časy, které mechanická závěrka nezvládá. Elektronická závěrka se však nehodí na všechny typy snímků. Například pohybující se objekty mohou být na fotkách zkosené a při umělém osvětlení může dojít k nerovnoměrnému nasvícení scény.
4. foťte bezhlučně
Fujifilm X fotoaparáty jsou bezzrcadlovky – nemají tedy zrcátko a lze s nimi dokonce fotit na elektronickou závěrku. Díky tomu jsou ve výsledku naprosto tiché a nevydávají při focení žádný hluk.
Můžete si vypnout zvuk potvrzující zaostření a dokonce i zvuk u samospouště. Neuslyšíte žádné pípnutí ani cvaknutí. To se hodí například při focení obřadu na svatbě, při focení v kostele, na pohřbu a zkrátka všude, kde nechcete rušit okolí hlučným cvakáním závěrky.
5. upravte si zobrazení snímku
Přestože mnoho fotografů upřednostňuje zobrazení snímku ihned po jeho pořízení, možná nebudete chtít, aby tomu tak bylo. Mnoho kamer (včetně kamer od společnosti Fujifilm) má ve výchozím nastavení tuto možnost vypnutou.
Vypnutí této funkce totiž nejen šetří životnost baterie, ale ve výsledku vás zobrazování snímku neruší od samotného focení. Přesto je ale fajn vědět, že si zobrazení snímku po jeho vyfocení můžete ve fotoaparátu zapnout.
Možnosti 0,5 sekundy a 1,5 sekundy jsou nejspíš nejvhodnější pro každodenní fotografování, ale pokud pracujete na stativu, možná budete chtít nastavit tuto možnost na Continuous (Nepřetržité), která bude jednoduše zobrazovat obraz až do namáčknutí tlačítka spouště. Tato možnost se nachází v podnabídce Nastavení obrazovky.
6. přemapujte si vadné pixely
Není neobvyklé, že senzor digitálního fotoaparátu má vadné pixely. Vlastně je to docela logické. Když vezmeme v úvahu, kolik pixelů je na jednom senzoru, tak je naprosto jasné, že pár pixelů bude zkrátka “vadných”.
Jaký to má účinek na výskednou fotku závisí na tom, kolik pixelů je vadných a kde jsou umístěny. Také záleží, jak moc jsou pixely “zničené”. Pixel, který je mrtvý, se na finálním obrázku jednoduše zobrazí jako černá skvrna. Naopak pixel, který je stále aktivní, se zobrazí jako jasně bílá skvrna. Vadné pixely se nemusí projevit vždy. Záleží na tom, co fotíte a jak moc zblízka zkoumáte fotografie.
Naštěstí existuje možnost, jak vadné pixely opravit. Tato oprava nezahrnuje odeslání fotoaparátu do servisu, nebojte. Je mnohem jednodušší. Funkce Pixel Mapping, která se nachází v nabídce Shooting, umí tyto vadné pixely najít. Fotoaparát pak může interpolovat data z okolních pixelů a v podstatě vadné pixely posléze zakrýt.
Celý proces přemapování vadných pixelů trvá jen několik vteřin, takže stojí za to jej vyzkoušet.
7. pravidelně aktualizujte firmware
Fujifilm je obzvláště velkorysý, pokud jde o aktualizace firmwaru fotoaparátů a nabídku nových funkcí. Není neobvyklé, že Fujifilm s novým firmwarem nabídne majitelům starších modelů Fujifilm fotoaparátů funkce z nových modelů. Případně nové filmové simulace apod. Samozřejmostí jsou pak opravy nejrůznějších chyb a podpora nových objektivů.
Tyto aktualizace jsou zcela zdarma a vztahují se také na objektivy a příslušenství, takže stojí za to zkontrolovat, zda-li náhodou nejsou k dispozici nějaké nové aktualizace. Fujifilm fotoagrafům kontrolu firmware usnadňuje tím, že všechny nové aktualizace publikuje na jedné stránce na webu.
Nezapomeňte, že i když jste si fotoaparát nebo objektiv koupili teprve nedávno, i tak může být k dispozici nová aktualizace, která vyšla až po vydání těla nebo objektivu. Proto je dobré zkontrolovat, jaký firmware je ve vašem fotoaparátu nainstalován. Způsob, jak to zjistíte je následující – zapněte fotoaparát při současném držení tlačítka Disp / Back. Podrobnosti o tom, jak nainstalovat firmware najdete zde.
8. mějte pod kontrolou stabilizaci objektivu
Mnoho objektivů od Fuji má zabudovanou optickou stabilizaci obrazu (OIS), kterou lze zapínat a vypínat přepínačem na objektivu. Prostřednictvím menu fotoaparátu však máte možnost mít trochu větší kontrolu nad tím, jak přesně a kdy má stabilizace fungovat.
V nabídce Nastavení snímání přejděte na možnost Režim IS. Kolik možností zde vidíte, záleží na modelu, který vlastníte, ale obvykle budete mít k dispozici možnosti Continuous a Shooting Only.
První možnost je užitečná v tom, že stabilizuje už při komponování obrazu, což vám umožňuje přesnější komponování snímků. I když kvůli tomu fotoaparát spotřebovává více baterie. Stabilizační systémy obrazu jsou jedním z hlavních žroutů energie – zejména u větších a těžších objektivů.
Možnost Shooting Only mezitím aktivuje systém IS pouze tehdy, když stisknete tlačítko spouště do poloviny (nebo když jej stisknete úplně). To se hodí zejména při focení širokoúhlými objektivy. Tato varianta stabilizace má nižší spotřebu baterie.
Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram