Honba za Mpix s sebou přináší i určitá úskalí, jakými je objem dat a čas od času se stane, že při fotografování narazíte na limit bufferu – vyrovnávací paměti. Z toho důvodu je důležité používat co nejrychlejší SD karty. Pokud fotíte do formátu .raf, tak je objem dat o to větší.
Co je to buffer – vyrovnávací paměť?
Pokud budete fotit rychle za sebou sérii snímků sekvenčním snímáním, například při nějaké sportovní události a nebo na vystoupení, tak si jistě všimnete, že se na fotoaparátu rozsvítí červená dioda a že bude svítit i potom, co přestanete fotit. Je to dáno tím, že fotoaparát vyfocené snímky nejprve uloží do intenrí paměti – vyrovnávací paměti – a z té je posléze nahrává (ukládá) na SD kartu. Tato interní (vyrovnávací) paměť však nemá neomezenou kapacitu a může se stát, že narazíte na tzv. “limit bufferu” a nebude možné nějakou chvíli fotit další snímky nebo se reakce fotoaparátu zpomalí. Není to chyba, je to zkrátka vlastnost. Z toho důvodu je vhodné používat co nejrychlejší SD karty a proces ukládání si tak urychlit.
Seznam doporučených SD karet najdete například i na oficiálních stránkách společnosti Fujifilm zde.
Jak urychlit ukládání dat?
- pokud fotíte do obou formátů, tedy do .jpg a do .raf, tak si nastavte ukládání na dvě SD karty (musíte mít fotoaparát se dvěma sloty) – postup nastavení ukládání jsme popsali zde
- pokud váš fotoaparát nemá dva sloty na SD karty, můžete si pomoci tím, že bude fotit do komprimovaného formátu .raf
Rozdíly mezi nekomprimovaným a komprimovaným .raf formátem
Přiznám se, že osobně jsem byl ke komprimovaným formátům .raf skeptický, jelikož jsem je znal od Canonu, kde byly téměř nepoužitelné – data utrpěla u Canonu vždy nějakou ztrátu. U značky Fujifilm se toho obávat tolik nemusíte. Údajně totiž používá bezztrátovou komprimaci a pouhým okem byste tedy neměli poznat rozdíl mezi komprimovaným a nekomprimovaným .raf formátem. Při focení na komprimovaný .raf si tolik nezanesete vyrovnávací paměť a budete tedy moci fotit déle – např. při sekvenčním snímání. Nevýhodou může být lehce vyšší spotřeba baterie fotoaparátu a pak následně vyšší zátěž grafických editorů, ve kterých .raf následně zpracováváte (Capture One a nebo Lightroom).
Jak nastavit focení do komprimovaného .raf?
- nastavení provedete v Menu – I.Q. – Záznam ve formátu RAW – Bezztrátová komprimace
Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram