Fujifilm X-H2 by se měl s novým snímačem X-Trans utkat s Canonem EOS R5

Fujifilm X-H2 by se měl s novým snímačem X-Trans utkat s Canonem EOS R5

Očekává se, že společnost Fuji se bude držet své jedinečné konstrukce snímače. Zvěsti o novém fotoaparátu Fujifilm X-H2 se znovu objevily s tvrzením, že vlajková loď bude určitě vybavena novým snímačem X-trans.

Nový snímač

Celkem spolehlivý server Fuji Rumors se v novém příspěvku o nástupci Fujifilmu X-H1 vyjádřil poměrně jednoznačně, když uvedl, že:”Fujifilm X-H2 bude vybaven novým snímačem X-Trans”.

To je pro zaryté fanoušky značky Fuji docela velká věc, protože konstrukce snímače X-Trans – která pravděpodobně vytváří snímky s jedinečnými vlastnostmi – je jedním z důvodů, proč si vybírají fotoaparáty Fujifilm namísto alternativ od společností Canon a Sony.

Hlavním rozdílem mezi konstrukcí snímače X-Trans společnosti Fujifilm a běžnějším Bayerovým ekvivalentem je způsob, jakým zachycuje a zpracovává barvy.

Snímače fotoaparátů potřebují “soustavu barevných filtrů”, protože jejich jednotlivé fotočlánky reagují pouze na intenzitu světla. Namísto klasické Bayerovy mřížky 4×4 (jeden červený, dva zelené a jeden modrý) mají snímače X-Trans složitější uspořádání 6×6 červených, zelených a modrých filtrů.

To nemusí být nutně lepší, ale přináší to drobné rozdíly v charakteru snímků, které vytvářejí fotoaparáty, jako je údajně X-H2. Mnozí fanoušci společnosti Fujifilm uvádějí lepší ostrost a lepší výkon při vysokých hodnotách ISO, ačkoli proces demosaicingu X-Trans vyžaduje trochu jiné zpracování, což může mít vliv na výdrž baterie.

Pro většinu fanoušků fotoaparátů je pravděpodobně důležitější skutečnost, že Fujifilm X-H2 by měl také natáčet video v rozlišení 8K a stát méně než 2500 USD. To by z něj dělalo cenově dostupnější 8K hybridní fotoaparát než například Canon EOS R5 (3899 USD).

Fujifilm X-H2 ukazuje místo pro novou generaci fotoaparátů Fuji

Tyto zvěsti o tom, že Fujifilm X-H2 má zřejmě nový snímač X-Trans, potěší hardcore fanoušky Fuji, ale pro běžného kupce fotoaparátu budou pravděpodobně důležitější jiné faktory.

Velkým trendem poslední doby ve světě fotoaparátů je nástup “skládaných” konstrukcí snímačů, jejichž vyšší rychlost čtení přinesla skok v rychlosti sériového snímání pro zachycení akce i ve výkonu videa.

Ačkoli zatím není jasné, zda Fujifilm X-H2 naskočí na tuto vlnu, již dříve jsme zaznamenali zvěsti (vyvolané rozhovorem s evropským provozním manažerem společnosti Fujifilm Toshi Idou), že Fuji pracuje na vývoji průlomové funkce, což vysvětluje, proč se její příchod očekává až v roce 2022.

Fujifilm X-T3 za skvělou cenu

Náš nejlepší odhad v této fázi je, že touto funkcí je nová kombinace skládaného snímače a procesoru X-Trans, která pomůže odemknout zvýšení výkonu, jako je video v rozlišení 8K. To by byla velká věc, protože až dosud byly všechny nedávné fotoaparáty Fujifilm založeny na stávající dvojici 26,1MP snímače X-Trans a procesoru X-Processor 4.

Pokud by tomu tak bylo, pak by byl Fujifilm X-H2 pravděpodobně prezentován jako cenově dostupnější hybridní vlajková loď než současní full-frame konkurenti, jako je Canon EOS R5. Schopnost natáčet video v rozlišení 8K je u vlajkových fotoaparátů stále běžnější, protože umožňuje kameramanům ořezávat a vytvářet více záběrů v rozlišení 4K z jednoho kusu záznamu.

Dosud však byla k dispozici pouze u drahých fullframe fotoaparátů, jako je Canon EOS R5 a Sony A1. Pokud Fujifilm X-H2 skutečně natáčí video v rozlišení 8K a nabízí zvýšení výkonu, které je odemčeno novým skládaným snímačem X-Trans, pak by mohl nabídnout alternativu APS-C, která je přesvědčivá podobně jako Fujifilm X-T4 – který v současnosti hodnotíme jako nejlepší univerzání fotoaparát.

Přečtěte si další zajímavé články na webu

Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram

Last modified: 29. 8. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *