Fotoaparát Fujifilm X-T4

Fotoaparát Fujifilm X-T4

Fotoaparát, na který všichni čekali. Vlajková loď společnosti Fujifilm, která v sobě skrývá to nejlepší, co vývoj umožňuje. Nástupce fotoaparátu Fujifilm X-T3 toho přínáší opravdu hodně a potěší jak fotografy, tak příznivce natáčení na bezzrcadlovky. Přátělé, Fujifilm X-T4 podle parametrů překonal všechna očekávání. Je to foťák, který zkrátka budete chtít.

Základ – technické údaje

Než se na nový fotoaparát Fujifilm X-T4 podíváme trochu podrobněji, měli bychom napsat alespoň pár vět o základní technické výbavě tohoto krasavce. Fotoaparát je osazen snímačem s rozlišením 26,1 Mpx, takže rozlišení snímače má stejné, jako jeho předchůdce Fujifilm X-T3.

V čem se ale od předchůdce liší? Nejvýraznější změnou je výklopný LCD displej, který jde vytočit do strany a to dokonce i dopředu – takže Fujifilm X-T potěší všechny YouTubery a vloggery. Další podstatnou změnou, která ale tolik vidět není, je nová baterie. Baterie je větší a díky tomu je i prostor pro baterii krapet větší. Nová baterie by měla mít lehce vyšší životnost. A nová baterie byla potřeba i z důvodu další změny. Fotoaparát Fujifilm X-T4 je totiž nově osazen stabilizací. Ano, čtete dobře. Fujifilm vyslyšel přání a prosby Fujifilm nadšenců a implementoval do nového těla IBIS.

Výklopný LCD

Fujifilm X-T3 má displej dotykový a také výklopný. Fujifilm X-T4 je však nově vybaven tzv. Flip-out Selfie displejem, který lze pomocí “kloubu” vytočit o 180 stupňů. Podobné displeje známe například u fotoaparátů značky Panasonic.

Okamžitě po zveřejnění této informace se samozřejmě Fuji fandové rozdělili na dva tábory – jedni novinku chválí a druzí kritizují. Kritici poukazují na fakt, že pokud chcete fotit z nadhledu nebo podlhedu, tak musíte displej vytočit přes kloub ven – nemůžete jej už je vyklopit. Přiznivci zase poukazují na to, že se díky novému displeji bude snáze natáčet z hůře dostupných pozic, půjde s fotoaparátem lépe fotit z nadhledu apod. Nový displej jistě potěší vlogery, kteří budou mít univerzální foťák a kameru na cesty. Ve výsledku si na nový displej všichni jistě zvyknou i s jeho klady a zápory.

Stabilizovaný snímač – IBIS

Mnoho let se spekulovalo o tom, že by nové fotoaparáty řady X-T mohly mít IBIS. S IBISem prakticky přišel fotoaparát Fujifilm X-H1, který byl poněkud víc přizpůsobený natáčení videa a byl také o něco větší, než řada X-T. Hodně lidí argumentovalo tím, že IBIS se do X-T těl nevejde. Ale Sony má IBIS v tělech stejně velkých a navíc na FF snímačích. Proč by se tedy nevešel do těla fotoaparátu s APS-C snímačem?

Fujifilm X-T3 za skvělou cenu

A povedlo se. Konečně Fujifilm splnil přání nespočtu fotografů a kameramanů. Fujifilm X-T4 je nyní opatřen 5 osou stabilizací snímače. Stabilizace v těle je schopná až 6,5 stop kompenzace otřesu optické soustavy.

V režimu video je navíc možné zapnout digitální stabilizaci obrazu pro ještě plynulejší obraz bez vibrací. Fujifilm nám toho s novým fotoaparátem nadělil opravdu dost.

Nová baterie Fujifilm NP-W235

Jak už jsme na začátku naznačili, fotoaparát Fujifilm X-T4 dostal novou baterii s označením Fujifilm NP-W235. Nepotěší to asi ty, kteří k nové X-T4 chtěli jako záložní tělo X-T3 nebo jiný starší model. Budete muset brát na focení dva druhy baterií. Ale dobrou zprávou je, že nová baterie umožní nafotit v režimu economy až 600 fotografií. V klasickém režimu pak až 500 fotografií. U videa to je ve 4K cca 85 minut záznamu a ve FullHD cca 95 minut záznamu. Jenom připomínáme, že s Fujifilm X-T3 je momentálně oficiálně možné nafotit na jednu baterku 390 fotek. V reálu se jde dostat až na 500 fotek, takže u X-T4 se půjde v praxi možná dostat na příjemných 700 – 800 fotek. To už celkem jde.

Jak je na tom ISO?

Společnost Fujifilm se snaží držet u nových modelů maximální možnou kvalitu výstupu fotografií a videa. Fotoaparát Fujifilm jsou pověstné kvalitním výstupem, který je srovnatelný s profeionálními zrcadlovkami za mnohem vyšší ceny. A model Fujifilm X-T4 na tom není jinak. Bez obav můžete fotit i na ISO 6400 a upřímně můžeme napsat, že pro potřeby webu, Facebooku a Instagramu je kvalita naprosto dostačující.

Hodnoty ISO lze nastavovat v rozšířeném režimu od ISO 80 až do neskutečných ISO 51200. Nejlepších výsledků ale samozřejmě dosáhnete se základní hodnotou ISO 160, se kterou můžete fotit do RAFu. Běžně lze fotit na ISO 3200 a pokud to umíte s editory, tak šum téměř neuvidíte. A pak si můžete zkusit i zmíněných ISO 6400. Těch neskutečných ISO 51200 je tak spíš jen marketingovou hříčkou, kterou využije jen extremista.

Limit rozsahu AF

Naprosto úžasná funkce. Známe ji z objektivů s delším rozsahem ostření – např. u teleobjektivů, makroobjetivů apod. Zkrátka si na objektivu nastavíte, od jaké vzdálenosti má ostřit příp. do jaké vzdálenosti má ostřit. Pokud fotíte teleobjektivem portrét a dotyčný je od vás 3 metry, tak je zbytečné, aby objektiv zdlouhavě přesotřoval od nekonečna. Ušetříte čas a baterku. A Fujifilm tuto skvělou funkci nejprve zavedl do těla X-Pro3 a nyní i do X-T4. Navíc si můžete nastavit rozsah do peresetů, které pak jednoduše zapínáte. Další vychytávka, která vám usnadní focení.

Přepínejte snadno mezi režimem foto a video

Páčka pro přepínání mezi režimy focení a video je nyní umístěna pod voličem času. To podstatně urychlí přepínání mezi těmito režimy. Na starších modelech je přepínání mezi těmito režimy umístěno pod voličem ISO a přepínání je poměrně zdlouhavé. Nyní je to řešeno elegantněji a jistě to ocení zejména fotografové, kteří pořizují např. z firemních akcí jak fotky, tak video.

Záznam videa

Video doznalo velkých změn také – nově je fotoaparát opatřen stabilizací, takže můžete točit i se starými skly. To potěší zejména kreativní kameramany, svatební kameramany ale také cestovatele, kteří s sebou po světě zkrátka netahají gimbaly. Navíc ve video režimu lze ještě aktivovat digitální stabilizaci.

Točit lze do rozlišení 4K s 60 snímky za sekundu a limitem 20 minut na jedno video. 4K s 30 snímky za sekundu má pak limit 30 minut na video. Tím se parametrově model X-T4 neliší od X-T3.

Změna přišla s FullHD. Točit můžete nyní na neuvěřitelných 240 fps po dobu 3 minut a nebo 120 fps po dobu 6 minut. Milovníci slowmotion si tak přijdou na své. Bude to chtít ale rychlou kartu a nový HDD.

Dokonale univerzální fotoaparát

Vypadá to, že Fujifilm právě s modelem X-T4 pokryl díru na trhu. Nabídl fotografům univerzální fotoaparát, se kterým dokáží nafotit kvalitní fotky a současně na něj mohou točit videa v rozlišení 4K. Navíc díky IBISu je možné točit i se starými skly bez potřeby gimbalu. Nabídka objektivů na Fujifilm je široká a s redukcemi lze používat i starší levné objektivy.

Nová baterie garantuje mnohem vyšší životnost a výklopný displej podpoří zájem vlogerů. Cena je stanovena na 1699 dolarů, takže v Česku můžeme počítat s částkou kolem cca 48.000 Kč. Co chcete víc? Snad už jen víc kreativity a čas na focení.

Parametry

Obrazový snímač
Formát snímače: APS-C
Rozlišení: 26,1 Mpx
Obrazový snímač: CMOS
Rozlišení fotografií: 6240×4160
Poměr stran snímku: 3:2, 16:9, 1:1
Poměr stran snímače: 3:2
Stabilizátor snímače: Ano
Velikost snímače (mm): 23,5×15,6
Zaostřování
Počet AF bodů: 425
Pomocné světlo AF: Ano
Nastavení expozice
Způsob měření expozice: Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice: ± 5 EV po 1/3 EV
ISO – minimální citlivost: 160
ISO – maximální citlivost: 12800
Závěrka
Typ závěrky: Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas: 30s
Nejkratší expoziční čas: 1/8000
Bulb: Ano
Fotografování
Expoziční režimy: P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram: Ano
Rychlost sériového snímání: 15 sn./s na mechanickou závěrku
Prodleva samospouště: 2, 10s
Vyvážení bílé
Vyvážení bílé barvy:
Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace
Hledáček
Typ hledáčku: Elektronický
Rozlišení hledáčku: 3690000
Zvětšení hledáčku: 0,75 x
LCD
Velikost displeje: 3″
Rozlišení displeje: 1062000
Živý náhled (Live View): Ano
Dotykový displej: Ano
Výklopný displej: Ano
Stavový displej: Ne
Blesk
Vestavěný blesk: Ne
Synchronizační čas blesku (X-sync): 1/250
Možnost připojení externího blesku: Ano, hot-shoe
Záznam
Typ paměťového media: SD / SDHC / SDXC
Formáty souborů: JPEG, RAW
Rozlišení videa: DCI-4K (4096 x 2160)
Video formát: H.264, H.265 , MPEG-4
Stereo zvuk: Ano
Snímková frekvence u videa: až 240 sn./s
Obecné
České menu: Ano
Rozhraní a napájení
Dálková spoušť: Bezdrátová, kabelová
Wi-Fi: Ano
Výdrž baterie (sn.): až 600 snímků
Rozhraní: USB-C, micro HDMI, Jack 3,5 mm
Typ akumulátoru: Fuji NP-W235
Způsoby napájení: Akumulátor
Fyzikální specifikace
Materiál těla: Hořčík
Rozměry v mm: 63,8 x 134,6 x 92,8 mm
Hmotnost: 607 g vč. baterie a karty
Barva: černá, stříbrná
Ostatní
Značka: Fujifilm

Další recenze

Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram

Last modified: 23. 2. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *