Fotoaparát Fujifilm X100V

Fotoaparát Fujifilm X100V

Nový model z oblíbené řady fotoaparátů Fujifilm X100 je plný inovací. Ano, řeč je o novince Fujifilm X100V, která oproti svému předchůdci přináší řadu změn a vylepšení, a to jak po technické stránce, tak po stránce designové. Fujifilm X100V jsme hodně probírali v sekci Fuji Rumors, ale teď se podíváme na tento povedený fotoaparát trochu víc zblízka.

Základní shrnutí – technické údaje

Model X100V se může pochlubit výkonným snímačem X-Trans™ CMOS 4 a čtyřjádrovým X-Procesorem 4. Tyto vlastnosti, společně s objektivem s ohniskovou vzdáleností 23 mm a neuvěřitelnou světelností f/2, zajišťují zcela výjimečné snímky. Jak už jsme zmiňovali, tak objektiv prodělal jisté změny a byl inovován. Měl by tedy kreslit mnohem lépe, než jeho předchůdce.

Potenciální majitelé se mohou těšit i na nový autofokusový systém ostření s fázovou detekcí. Fotoaparát tak najednou disponuje neskutečnými 425 ostřícími body, které se rozprostírají po celé ploše snímače. Společně s těmito vlastnostmi se můžeme bavit také o vylepšené funkci detekce obličeje a očí.

Luxusní retro design si vás získá

Dokonalá stavba těla

Inovace u tohoto modelu se nedostavily pouze po technické stránce. O podstatných vylepšeních se dá totiž bavit i u samotného těla fotoaparátu.

Díky hranám bez spojů je fotoaparát lehce uchopitelný a příjemně se drží. Horní i spodní část je totiž vytvořena z jednoho kusu hliníku, což právě pomohlo vytvořit již zmíněné líbivé hrany.

Model X100V je navíc první z modelů řady X100, který je odolný vůči povětrnostním vlivům (v případě, že je na objektivu připevněn přídavný adaptérový kroužek AR-X100 s ochranným filtrem PRF-49). Další inovací, kterou zde lze pozorovat, je výklopný dotykový displej, díky kterému je i samotné ovládání fotoaparátu mnohem pohodlnější a rychlejší. Ovšem pozor, displej je v zavřeném stavu příjemně schovaný a nijak netrčí. Takže odpůrci výklopných displejů prakticky ani nepoznají, že displej lze vyklopit. Fujifilm v tomto směru vyšel vstříc všem fandům retro designu a zároveň uspokojil příznivce výklopných displejů.

Unikátní snímky snadno a rychle

Snímač, který má skvělých 26,1Mpx, využívá back-illuminated design, díky kterému se můžete těšit z maximální kvality snímků, které pořídíte.

Díky zabudované sadě barevných filtrů budou vaše snímky zase o něco lepší. Tyto filtry se starají například o snížení odchylek barev, či snížení moaré efektu aniž by byl využit low-pass optický filtr.

Minimalistický a přesto dokonalý design

Nový a jedinečný objektiv

Jak jsme již naznačili výše, Fujifilm X100V je vybaven novým objektivem s ohniskovou vzdáleností 23 mm.

Tento objektiv má lepší kresbu, což potěší fotografy, kteří zkoumají fotky při zvětšení 1:1. Světelnost navíc začíná již na f/2, ale lze přiclonit až do maximálních f/16. Lepší kresba se stala zdrojem mnoha diskuzí na internetu. Hodně Fujistů totiž řadu X100 miluje právě díky tomu old school looku, který starší objektivy umí vyčarovat.

Pokud usoudíte, že ohnisková vzdálenost 23 mm není nic pro vás, můžete fotoaparát lehce vylepšit konverzním objektivem WCL-X100 II. Tímto se dostanete na ekvivalent 28 mm. Případně lze využít ještě telekonverzní objektiv TCL-X100 II. Sám základní objektiv, který je u fotoaparátu přítomen, je ale natolik kvalitní, že je téměř škoda ho zastínit konverzemi.

Fujifilm X100V
Fujifilm X100V je osazen novým objektivem 23mm f/2

Výklopný LCD displej jako další inovace

Další inovací u modelu X100V je pro tentokrát již zmíněný výklopný LCD displej. Jeho velikost jsou 3 ” a rozlišení 1 620 000.

Nechybí ani možnost živého náhledu a displej je samozřejmě dotykový, což značně zjednodušuje ovládání celého fotoaparátu. Díky dotykovému ovládání také odpadá řada zbytečných tlačítek a fotoaparát je tak velice skladný a lehký. Pohodlně ho tedy můžete zabalit sebou i na túru do hor.

Výklopný displej nijak nevyčnívá

Natáčejte videa pohodlně jako profesionál

Aby nešlo jen o focení, model Fujifilm X100V se může pochlubit také kvalitním záznamem videa. Nahrávání videa probíhá ve 4K rozlišení.

Jak je již u fotoaparátu Fujifilm zvykem, lze navíc využívat nejrůznější rozšiřující funkce, mezi kterými je například oblíbená filmová simulace Color Chrome Effect či monochromatická barva. Tyto efekty dodají vašim videozáznamů zcela nový rozměr. Díky tomu nemusíte videa dál barvit v PC – pokud nechcete. Simulace Fujifilm jsou úžasné.

Závěrem

No nový Fujifilm X100V se můžete těšit již koncem března. Cena by měla být necelých 40 000 korun.

Pokud bychom měli tento fotoaparát popsat ve dvou větách, můžeme říci, že jednoznačně potěší i náročnější a zkušenější fotografy. Díky své kompaktnosti je to skvělý společník na výlety do hor, ale i po městě, bez zbytečné zátěže.

Parametry

Obrazový snímač
Formát snímače: APS-C
Rozlišení: 26,1 Mpx
Obrazový snímač: CMOS
Rozlišení fotografií: 6240×4160
Poměr stran snímku: 16:9, 1:1, 3:2
Poměr stran snímače: 3:2
Stabilizátor snímače: Ne
Velikost snímače (mm): 23,5×15,7
Zaostřování
Počet AF bodů: 425
Pomocné světlo AF: Ano
Nastavení expozice
Způsob měření expozice: Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice: ± 5 EV po 1/3 EV
ISO – minimální citlivost: 160
ISO – maximální citlivost: 51200
Závěrka
Typ závěrky: Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas: 30
Nejkratší expoziční čas: 1/4000
Bulb: Ano
Fotografování
Expoziční režimy: P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram: Ano
Rychlost sériového snímání: 11 sn./s
Prodleva samospouště: 10, 2
Vyvážení bílé
Vyvážení bílé barvy:
Automatické / přednastavené hodnoty
Hledáček
Typ hledáčku: Elektronický i optický
Rozlišení hledáčku: 3690000
Dioptrická korekce: -4 až +2
LCD
Velikost displeje: 3″
Rozlišení displeje: 1620000
Živý náhled (Live View): Ano
Dotykový displej: Ano
Výklopný displej: Ano
Stavový displej: Ne
Blesk
Vestavěný blesk: Ano
Dosah vestavěného blesku: 7,4 m
Záznam
Typ paměťového media: SD / SDHC / SDXC
Formáty souborů: JPEG, RAW
Rozlišení videa: DCI-4K (4096 x 2160)
Integrovaný GPS: Ano
Video formát: H.264
Stereo zvuk: Ano
Snímková frekvence u videa: 120 sn./s
Obecné
České menu: Ano
Rozhraní a napájení
Dálková spoušť: Bezdrátová, kabelová
Wi-Fi: Ano
Výdrž baterie (sn.): 420 snímků
Rozhraní: USB 3.0, USB-C, micro HDMI, Jack 2,5 mm
Typ akumulátoru: Fuji NP-W126S
Způsoby napájení: Akumulátor
Fyzikální specifikace
Materiál těla: Hliník
Rozměry v mm: 128 × 74,8 × 53,3
Hmotnost: 478 g
Barva: černá, stříbrná
Ostatní
Značka: Fujifilm

Last modified: 13. 2. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *