Fotoaparát Fujifilm X-T20 recenze

Fotoaparát Fujifilm X-T20 recenze

Hledáte malý a přitom výkonný fotoaparát na procházky, na cesty a nebo jako zálohu k dražším fotoaparátům Fujifilm X-T3 nebo Fujifilm X-Pro3? Za zvážení určitě stojí Fujifilm X-T20.

Vysoký výkon v malém těle

Fotoaparát Fujifilm X-T20 je vybaven kvalitním snímačem APS-C 24,3 MP X-Trans TM CMOS III, a také výkonným obrazovým procesorem X-Processor Pro. Snímač se stejně jako procesor dočkal inovace, díky které se celý přístroj mnohem rychleji spouští, a také se zpřesnil autofokus. Zlepšení je vidět i u sledování pohybujících se objektů – díky tomu je výsledkem mnohem více přesněji zaostřených fotek.

Fujifilm X-T20 za skvělou cenu

Nový výklopný a dotykový LCD a kvalitní hledáček

Fotoaparát Fujifilm X-T20 je vybaven výklopným LCD displejem, který je nově dotykový. To je oproti předchůdci X-T10 podstatná změna. Navíc díky tomu, že je LCD výklopný, tak usnadňuje pořizování fotografií pod různými úhly. Samozřejmostí je elektronický OLED hledáček s 0,39″ úhlopříčkou a vysokým rozlišením 2,36 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů).

Model Fujifilm X-T20 dostal vylepšení i co se týče natáčení videa. Nově umožňuje natáčení kvalitních 4K videí, u kterých je opět možnost použití oblíbených simulací filmu společnosti Fujifilm. 

Hodí se Fujifilm X-T20 na cesty?

Fujifilm X-T20 není na rozdíl o dražších modelů utěsněný. Nicméně, i jeden z našich kolegů Fujifilm X-T20 nějakou dobu měl a projel s ním kus světa, přičemž navštívil prales i pouště. A fotoaparát to přežil ve zdraví. Obecně řečeno – nemusíte se bát si tento fotoaparát přibalit s sebou do batohu na vysokohorskou turistiku, na dovolenou a nebo jen tak na procházky. Samozřejmě musíte být trochu víc opatrní a asi nebudete fotit za lijáku ale při běžném focení zkrátka žádné nebezpeční nehrozí.

Jak se prcek drží a ovládá?

Fujifilm X-T20 je dobře zpracován. Ve spolupráci s předním gripem se dobře drží v rukou, a tak uživateli poskytuje snadné ovládání i při focení snímků v nepohodlných polohách. Je to sice prcek a oproti zrcadlkovkám s větším gripem vyžaduje trochu jiný úchyt ale člověk si na to snadno zvykne. Odměnou je pak foťák, který se seťákem Fujifilm XF 18-55mm f/2,8-4,0 R LM OIS schováte třeba do kapsy u bundy.

Pod bajonetem najdeme tlačítko pro pojistku bajonetu objektivu. Po určité době se člověk naučí vyměnit objektivy opravdu velmi rychle bez toho, aniž by musel jeden z objektivů někam odkládat. Na levé straně fotoaparátu najdeme přepínač režimů ostření, což je praktické – pokud na cestách fotíte i točíte, tak u videa můžete rychle přepnout na manuální zaostřování.

Nadupaný výkon a skvělý obrazový výstup

Pokud se podíváme blíže na technické specifikace fotoaparátů, tak se jedná o bezzrcadlovku s výměnným objektivem pro pokročilé uživatele. Model Fujifilm X-T20 se pyšní snímačem 24,3 Mp APS-C X-Trans TM CMOS III a obrazovým procesorem X-Processor, který zajišťuje vynikající kvalitu snímků, a s tím spojenou i velmi rychlou odezvu. Tento fotoaparát nabízí uživatelům tolik oblíbené filmové simulace, které Fujifilm proslavily. Pokud fotíte do JPG, tak je jistě využijete.

Dále nabízí možnost fotografování s frekvencí až 5 fps a, velmi krátkou dobou náběhu – jen 0,4 sekundy. Prodleva závěrky je pak pouhýcg 0,05 sekundy. U modelu X-T20 najde uživatel také možnost focení v režimu ostření AF-C, který mu umožní výběr z pěti předvoleb AF-C, kde si každý zvolí tu variantu, která nejlépe odpovídá fotografované scéně a tomu jak, rychle se focený objekt pohybuje. 

Jeden slot na kartu stačí?

Fotoaparát je osazen, bohužel, jen jedním slotem pro paměťové karty. Použít pak můžeme karty typu SD / SDHC / SDXC. Jeden slot odlišuje tento model od dražších verzí X-T3 a X-T2, které jsou osazeny dvěma sloty. Dva sloty umožňují snadné zálohování. To X-T20 neumí a tak je předurčen spíš pro amatérské použití.

České menu

Fujifilm X-T20 má české menu a tak je nastavení poměrně snadné. Pokud byste náhodou v nastavení tápali, tak si můžete projít návody na tomto webu. Pokud na Fujifilm přecházíte z konkurenční značky, například z fotoaparátů Nikon nebo Canon, tak to bude chtít nějaký čas, než si na strukturu menu zvyknete. Ale po čase vám již přijde přehledné.

Jak je na tom výdrž baterie?

To bude zajímat zřejmě všechny, kdo cestují a snaží se jezdit s minimem zbytčeností a tedy i minimem baterií. Podle oficiálních informací lze nafotit na plně nabitou baterii NP-W126S až na 350 snímků. Realita je ale ještě o něco příjemnější. V praxi lze totiž nafotit na jednu baterii kolem 500 fotek, pokud fotít poněkud “úsporněji”. To znamená, že se stále nedíváte na LCD na vyfocené fotky, nepřeostřujete sem a tam a stabilizaci v objektivu zapínáte jen minimálně. Lze se setkat i s lidmi, kteří tvrdí, že pokud zaostřují manuálně, tak na jednu baterku nafotí až kolem 800 snímků. To už ale zní poněkud přehnaně a spíš se budeme pohybovat někde mezi 350 – 500 snímky.

Závěr

Fujifilm X-T20 byl představen už počátkem roku 2017, kdy lákala zákazníky na výkonný a moderní fotoaparát v retro designu. Právě design a parametry, které jsme do té doby znali spíše z dražších modelů, byly příčinou tak vysoké obliby tohoto modelu.

Fujifilm X-T20 lze momentálně nový pořídit za 17.000Kč a po bazarech se dají najít pěkné kousky za 10.000Kč. V tuto chvíli tak můžeme mít špičvkový fotoaparát za doslova směšnou cenu.

Parametry

Obrazový snímač
Formát snímače: APS-C
Rozlišení: 24,3 Mpx
Obrazový snímač: CMOS
Poměr stran snímku: 3:2
Poměr stran snímače: 3:2
Stabilizátor snímače: Ano
Velikost snímače (mm): 23,6×15,6
Zaostřování
Pomocné světlo AF: Ano
Nastavení expozice
Způsob měření expozice: Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice: ± 3 EV po 1/3 EV, ± 5 EV po 1/3 EV
ISO – minimální citlivost: 200
ISO – maximální citlivost: 6400
Závěrka
Typ závěrky: Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejkratší expoziční čas: 1/4000
Bulb: Ano
Fotografování
Expoziční režimy: P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram: Ano
Rychlost sériového snímání: 5 sn./s
Prodleva samospouště: 10, 2s
Vyvážení bílé
Vyvážení bílé barvy:
Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace
Hledáček
Typ hledáčku: Elektronický
Rozlišení hledáčku: 2360000
Zvětšení hledáčku: 0,62 x
LCD
Velikost displeje: 3″
Rozlišení displeje: 1040000
Živý náhled (Live View): Ano
Dotykový displej: Ano
Výklopný displej: Ano
Stavový displej: Ne
Blesk
Vestavěný blesk: Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync): 1/180
Možnost připojení externího blesku: Ano, hot-shoe
Záznam
Typ paměťového media: SD / SDHC / SDXC
Formáty souborů: JPEG, RAW
Rozlišení videa: DCI-4K (4096 x 2160)
Integrovaný GPS: Ne
Stereo zvuk: Ne
Snímková frekvence u videa: 29,97 sn./s
Obecné
České menu: Ano
Rozhraní a napájení
Dálková spoušť: Bezdrátová, kabelová
Wi-Fi: Ano
Výdrž baterie (sn.): 350 snímků
Rozhraní: systémový blesk | HDMI | mikrofonní vstup | Wi-Fi
Typ akumulátoru: Fuji NP-W126S
Způsoby napájení: Akumulátor
Fyzikální specifikace
Materiál těla: Hliník
Rozměry v mm: 118,4 x 82,8 x 41,4
Hmotnost: 383 g
Barva: černá, stříbrná
Ostatní
Značka: Fujifilm

Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram

Last modified: 25. 2. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *