Kamila Kohoutová – můj Instagram je plný krajinek

Kamila Kohoutová - můj Instagram je plný krajinek

Pokud zavítáte na Instagram (odkaz na konci článku) Kamči, tak vás musí okamžitě upoutat nádherná místa, která Kamča fotí. Její Instagram je plný úžasné krajiny, lesů a skal. V tomto rozhovoru ale představíme i její další fotografie z jiných žánrů.

Můžete se představit a něco málo o sobě napsat?

Jsem úplně obyčejná holka původem z Prahy, která před pár lety vyměnila ruch velkoměsta za klid v malém baráčku na vesnici.

Protože jsem na volné noze (živím se grafikou), jsem pánem svého času. Poslední měsíce se snažím být víc venku než za pracovním stolem, i když mě to stálo oželet pár klientů a zakázek.

Jakmile je za okny krásný den, vyrážím objevovat zajímavá místa v okolí.
V knihovně mám většinou cestopisy nebo autobiografie. Na nočním stolku mi momentálně leží Láďa Zibura a pod ním přečtený Petr Jan Juračka: Ze života fotografa  – nejlepší knížka, co jsem za poslední dobu četla.

Jak jste se dostala k focení?

Už odjakživa jsem fotila. Tedy spíše „cvakala“, byla jsem ta, která na rodinné dovolené měla na krku foťák. Byl to starý ruský kus železa v koženém obalu. Cvakala jsem všechno, co mi přišlo do cesty. Cvak.. a hlavně pak posunout film na nové okýnko, aby nedošlo nechtěně k dvojité expozici 🙂

Teď po letech jsem si řekla, že je škoda nefotit, když mě to vždycky tak bavilo. Před rokem jsem si koupila Fujinu, tři skla, sjela jsem snad všechna naučná fotovidea na YouTube a začala. Už opravdově. Nejen cvakat, ale fotit na manuál a zkoušet různé techniky.

Jaké jsou vaše nejoblíbenější fotografické žánry?

Vlastně nemám oblíbený žánr a cítila jsem se ukřivděně, když mě kamarádka nazvala krajinkářkou 😎

Baví mě fotografie jako taková. Je jedno, v čem najdu okamžik, který zrovna chci zachytit. Ale je pravda, že přírodou jsem obklopená nejvíc, takže můj Instagram je plný krajinek.

Nedávno jsem při svých toulkách po okolí potkala v lomu motokrosaře Kubu Suka, slovo dalo slovo a domluvili jsme focení. Bylo to něco nového, živého, rychlého, akčního. Můžu i streetovky. Co mě moc nebaví jsou pózované fotky, mám radši momentky.

Jaké máte fotografické cíle do budoucna?

Plány ohledně fotografie? Jsou hodně spojené s cestováním. Klasika severské země, Island, dramatická krajina Skotska. Nebo také Japonská kultura, ale třeba i Rusko.

Co bych považovala za celoživotní zážitek by bylo asi focení wildlife v Kanadě nebo Grónsku.

Nemám ambice stát se profíkem a být za to placená. Práci která mě živí už mám a díky tomu si ve fotografii můžu dělat co chci já, ne co chtějí jiní.

Jak moc upravujete fotografie?

Používám Lightroom. Jsem začátečník samouk, stáhla jsem si pár presetů abych věděla jak to funguje, ale teď už mám svoje. Lightroom mi umožňuje dodat fotce atmosféru, z foťáku lezou pouze „syrová data“, která je třeba „dovyvolat“. Zrcadlovka nebo bezzrcadlovka nemá žádný algoritmus jako mobil, který udělá trávu zelenější a nebe modřejší. Nemyslím si proto, že je nějaký podvod, když se fotka upraví.

Snažím se dělat úpravy citlivě, nepřidávám něco, co na fotce není (např. falešné mraky apod.). Maximálně ještě ve Photoshopu vyretušuju nechtěné osoby. Většinou čekám až odejdnou, ale přijdou jiní, takže jiné řešení než retuš není.

Fujifilm X-T3 za skvělou cenu

Jakou používáte techniku?

Mám malý praktický Fujifilm X-T20 a tři skla. Klasika Fuji 18-55 mm, Fuji 50-230 mm a můj nejoblíbenější Samyang 12mm/f2. Ten je plně manuální a přiznávám, k jeho koupi mě spíš přiměly finance. Je 4x levnější než Fuji 10-24 mm na kterou jsem měla zálusk.

Přesto jsem si ho rychle oblíbila a nedám na něj dopustit. Pracovat s ním se člověk naučí hned. Momentálně ho používám asi na 90% fotek, na zbytek dlouhé sklo, když jdu za zvířaty.

18-55 mm zpravidla když jdu fotit západ nebo východ. Oproti Samyangu má více lamel, takže sluníčko dělá hezčí „hvězdičku“. Na Samyang jsem si koupila filtr od VF Foto 1000x.

Na svojí „Dvacítku“ nedám dopustit, přežila písek a bouřku na Rujáně, ale bála jsem se o ní hodně. Kdyby mě náhodou čekala cesta kolem světa, asi bych si pořídila Fujifilm X-T3 nebo X-T2. Je odolnější a dva sloty na kartu jsou dobrá jistota.

Před půl rokem jsem si pořídila dron DJI Spark, takže konečně využívám i ptačí perspektivu. Celá skromná výbava se mi vejde do batohu od Peakdesignu – Everyday Backpack. Samozřejmostí je také stativ Triopo (hodně stabilní ale docela těžký) a pak maličký cestovní praktický stativ.

Když není po ruce foťák, vždycky mám v kapse alespoň mobil. Samsung Galaxy S8 a pořád odvádní skvělou práci.

Nedílnou součástí mé výbavy v chladných dnech jsou černobílé pletené bezprsté rukavice. Fotit a mít přitom ruce v teple je zkrátka základ 🙂

Kde najdeme vaši práci?

Instagram: @camomilla1919
Galerie Megapixel: https://www.megapixel.cz/fotograf/224233-kohoutova-kamila

Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram

Last modified: 14. 2. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *