Bezzrcadlovka Fujifilm X-T30

Bezzrcadlovka Fujifilm X-T30

Retro kabát s mimořádným obsahem, i tak by se dala popsat další bezzrcadlovka z dílny společnosti Fujifilm.

Nový model Fujifilm X-T30 přináší řadu inovací, ale zároveň si zachovává tolik oblíbený retro vzhled a drží se i staršího způsobu ovládání, což ocení především ti, kteří nemají rádi velké změny.

Základ – technické údaje

Než se na X-T30 podíváme hlouběji, měli bychom si říci něco o základní technické stránce tohoto modelu. Skvělý výkon je zde podpořen obrazovým senzorem 4. generace, vysokorychlostním AF a také samozřejmě snímačem s rozlišením 26,1 Mpx.

Pokud se podrobněji zaměříme na funkci zaostřování, oproti modelu X-T20, má nová X-T30 vylepšený AF algoritmus, který lépe a přesněji zvládá detekci obličeje či očí, což je podpořeno funkcí Face Select, která funguje jak při AF-S tak i AF-C. Výhodou této funkce je její dostupnost i při natáčení videa.

Fujifilm X-T30 za skvělou cenu

Vylepšené vyšší ISO

Předchůdci X-T30, tedy fotoaparáty X-T10 a X-T20 na tom nebyli s vyšším ISO vůbec špatně. Fujifilm se ale snaží své fotoaparáty stále zlepšovat a tak i v této oblasti doznala X-T30 jistých změn.

Společnost Fujifilm na této funkci zapracovala a dostala se tak na hodnotu -3 EV. Hodnosty lze nastavovat od ISO 160 do SO 12800, přičemž lze ale v režimu rozšíření začínat již na ISO 80 a dostat se až na neuvěřitelné ISO 51200.

Na nejnižší citlivost ISO 160 se nyní navíc dostanete bez problému i u focení do formátu RAF.

Dokonale tenký LCD displej a elektronický hledáček

Nejen na vyšším ISO společnost Fujifilm zapracovala. Oproti svému předchůdci má nová X-T30 o 1,3mm tenčí zadní LCD displej s vylepšeným dotykovým panelem, pro snadnější a pohodlnější užívání.

Fujifilm X-T30 neopomíná ani elektronický hledáček, který pohodlně dokáže zobrazit až 100 snímků za vteřinu. Prodlení displeje v tomto případě činí 0,005 vteřiny, a to vše zvládá bez problému i bez přídavného bateriového gripu.

Elektronický hledáček navíc v podstatě nikdy neztmavne, což umožňuje pohodlně pořídit 30 snímků za vteřinu a zároveň sledovat pohyb fotografovaného objektu.

Výklopný LCD na Fujifilm X-T30

Ideální parťák na cesty

Díky svým kompaktním rozměrům a malé váze je Fujifilm X-T30 ideálním parťákem na cesty. Bez baterie a karty se váha fotoaparátu dostává na krásných 333 g, přičemž pokud budeme počítat i přítomnost baterie a karty, dostáváme se na přibližně 380 g. Co se týče rozměrů, tak tento skladný foťák se může pochlubit krásnými 118.4 x 82.8 x 46.8 mm.

Kromě tenkého LCD displeje vás zadní strana překvapí také minimem rušivých čudlíků a ovladačů, které jsou zde nahrazeny jedním jednoduchým a praktickým joystickem.

Materiál fotoaparátu a jeho různá provedení

Tělo X-T30 je, stejně jako většina dalších fotoaparátů značky Fujifilm, hliníkové. To zajišťuje poměrně vysokou odolnost celého fotoaparátu, přičemž je ale zachována nízká hmotnost, kterou každý uživatel jistě ocení.

Co se týče výběru z různých provedení, nejde v podstatě o žádné velké rozdíly. Retro design je základem a změnu mezi variantami lze pozorovat pouze v barvě provedení. K dostání tak je stříbrná, černá a nebo šedá verze.

Barevné varianty fotoaparátu Fujifilm X-T30

Pokrokový záznam videa

Pokud je v něčem rozdíl mezi modely X-T20 a X-T30 opravdu vidět, potom je to jednoznačně funkce videa. Nejen, že se můžeme bavit o vyšší kvalitě, ale také o nových funkcích, které potěší i pokročilé a náročnější filmaře.

Pokud se budeme bavit o konkrétních funkcích, jsou to režimy simulace filmu, které lze použít jak na režim foto, tak na režim video. Jestliže hledáte funkci s nádechem dokumentárního snímku, výrazným tónováním a s tlumenými odstíny, potom je to jednoznačně režim Classic Chrome.

Co se video záznamu týče, potěšující je také 10 bit barevná hloubka a záznam ve 4K, kde se bavíme o opravdu perfektní kvalitě. Nechybí ani možnost DCI formátu (17:9) pro profesionálnější vzhled vašich videí.

Závěrem

Pokud si vše shrneme do krátkého závěru, model X-T30 je rozhodně krokem kupředu. Hodně vlastností je zde sdíleno s vlajkovou lodí Fujifilm X-T3, která se ale řadí mezi dražší modely a není dostupná pro každého. Model X-T30 se tak stává zlatou střední cestou, které lze vytknout opravdu jen pár drobností a může se tak stát skvělým parťákem každého Fuji fanouška.

Parametry

Obrazový snímač
Formát snímače: APS-C
Rozlišení: 26,1 Mpx
Obrazový snímač: CMOS
Rozlišení fotografií: 6240×4160
Poměr stran snímku: 3:2
Poměr stran snímače: 3:2
Stabilizátor snímače: Ano
Velikost snímače (mm): 23,5×15,7
Zaostřování
Počet AF bodů: 425
Pomocné světlo AF: Ano
Nastavení expozice
Způsob měření expozice: Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice: ± 5 EV po 1/3 EV
ISO – minimální citlivost: 160
ISO – maximální citlivost: 12800
Závěrka
Typ závěrky: Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas: 4
Nejkratší expoziční čas: 1/4000
Bulb: Ano
Fotografování
Expoziční režimy: P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram: Ano
Rychlost sériového snímání: 20 sn./s
Prodleva samospouště: 10
Vyvážení bílé
Vyvážení bílé barvy:
Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace
Hledáček
Typ hledáčku: Elektronický
Rozlišení hledáčku: 2360000
Zvětšení hledáčku: 0,39 x
LCD
Velikost displeje: 3″
Rozlišení displeje: 1040000
Živý náhled (Live View): Ano
Dotykový displej: Ano
Výklopný displej: Ano
Stavový displej: Ne
Blesk
Vestavěný blesk: Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync): 1/180
Dosah vestavěného blesku: 5 m
Možnost připojení externího blesku: Ano, hot-shoe
Záznam
Typ paměťového media: SD / SDHC / SDXC
Formáty souborů: JPEG, RAW
Rozlišení videa: DCI-4K (4096 x 2160)
Integrovaný GPS: Ne
Video formát: H.264, MPEG-4
Stereo zvuk: Ne
Snímková frekvence u videa: 30 sn./s
Obecné
České menu: Ano
Rozhraní a napájení
Dálková spoušť: Bezdrátová, kabelová
Wi-Fi: Ano
Výdrž baterie (sn.): 380 snímků
Rozhraní: USB 3.1, micro HDMI, Jack 3,5 mm
Typ akumulátoru: Fuji NP-W126S
Způsoby napájení: Akumulátor
Fyzikální specifikace
Materiál těla: Hliník
Rozměry v mm: 118 x 83 x 47
Hmotnost: 383 g
Barva: černá
Ostatní
Značka: Fujifilm

Last modified: 7. 2. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *