Tma v hledáčku při focení ve studiu – jak to opravit?

Fotoaparáty Fujifilm jsou skvělé v tom, že v hledáčku a nebo na displeji vidíte fotku tak, jak bude vyfocena. Díváte se tedy přímo v hledáčku na fotografii, kterou posléze uvidíte i po vyfocení. To úžasné proto, že vždy víte, zda-li je fotografie podexponovaná a nebo přeexponovaná. Zrcadlovky tuto vlastnost zatím nemají. Proč? U zrcadlovek se obraz do hledáčku přenáší pomocí zrcátka a hranolu a vy vidíte jen fotografovanou scénu bez toho, abyste viděli, jak bude fotografie reálně po vyfocení vypadat. Ovšem pozor, pokud fotíte s bezzrcadlovkou ve studiu s blesky, tak v hledáčku můžete vidět tmu. Proč tomu tak je?

Proč vidím v hledáčku tmu?

Jak už jsme psali výše, fotoaparáty Fujifilm v hledáčku zobrazují reálný náhled expozice tak, jak jej uvidíte i na výsledné fotografii. S blesky ve studiu ale často budete fotit v manuálním režimu nastavení expozice. Bez blesku tedy fotografie bude podexponovaná a světlo jí dodá právě blesk. Tím pádem ale v hledáčku uvidíte také tmu. Na výsledné fotografii však již tma nebude – fotografie bude exponována s bleskem dobře. Jak to ale udělat, abyste viděli v hledáčku to, co fotíte? I pro tyto stiuace existuje řešení. Stačí si ve svém Fujifilm fotoaparátu vypnout funkci “náhled expozice” a hledáček se bude rázem hledat vpodstatě jako optický hledáček u zrcadlovky.

Vypnutí náhledu expozice

  • u fotoaparátů s čipem o rozlišení 24 Mpix – Menu – Klíč – Nastavení obrazovky – Náhled expozice/Vyvážení bílé – Vypnuto
  • u fotoaparátů s čipem o rozlišení 16 Mpix – Menu – Klíč 3 – Náhled expozice/Vyvážení bílé – Vypnuto

Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram

Last modified: 18. 5. 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *