Tma v hledáčku při focení ve studiu – jak to opravit?

Fujifilm je skvělý v tom, že v hledáčku a nebo na displeji vidíte fotku tak, jak bude vyfocena. Víte tedy, že je podexponovaná a nebo přeexponovaná. U zrcadlovek tomu tak není – tam se obraz pomocí zrcátka a hranolu přenáší do hledáčku a vy vidíte jen fotografovanou scénu. U bezzrcadlovek však může nastat problém, když fotíte ve studiu s blesky – pak v hledáčku uvidíte tmu.

Proč vidím v hledáčku tmu?

Jak bylo uvedeno výše, Fujifilm v hledáčku zobrazuje reálný náhled expozice. Takže vidíte vlastně fotografii ještě před vyfocením. Ve studiu však fotíte s blesky, zpravidla na manuální nebo poloautomatický režim – takže snímek by bez blesků byl podexponovaný a světlo dodají až právě blesky. Díky tomu vidíte v hledáčku tmu ale na výsledné fotografii je pak snímek v pořádku, protože je nasvícen blesky. Jak to ale udělat, abyste viděli v hledáčku to, co fotíte? I na to existuje řešení. Stačí si vypnout funkci “náhled expozice” a hledáček se bude rázem hledat vpodstatě jako optický hledáček u zrcadlovky.

Vypnutí náhledu expozice

  • u fotoaparátů s čipem o rozlišení 24 Mpix – Menu – Klíč – Nastavení obrazovky – Náhled expozice/Vyvážení bílé – Vypnuto
  • u fotoaparátů s čipem o rozlišení 16 Mpix – Menu – Klíč 3 – Náhled expozice/Vyvážení bílé – Vypnuto

Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram

Last modified: 26. 2. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *