Fujifilm smazalo Tatsuo Suzuki se seznamu X fotografů

Tatsuo Suzuki

Sledovali jste představení Fujifilm X100V s napětím stejně jako my? Pak vám určitě neunikla ani videa s recenzí tohoto úžasného foťáku. Jak už to u novinek bývá, zpravidla výrobci fototechniky poskytnou novinky s předstihem influencerům, aby je otestovali. A ti pak v den představení foťáku zaplaví internet recenzemi.

Nejinak tomu bylo i u Fujifilm X100V. Už pár minut po oficiálním představení jste tak mohli sledovat recenzi od našeho oblíbence Kai W nebo od DPReview. Největší pozornost na sebe ale zřejmě strhlo video od fotografa Tatsuo Suzuki. Proč? Tatsuo ve videu totiž chodí po ulici s novou X100V a cpe ji lidem z půlmetrové vzdálenosti do obličeje. Fotí poměrně agresivně. Ihned se zvedla vlna kritika a společnost Fujifilm zareagovala tak, že ono video smazala. Během pár dní pak také tohoto fotografa odstranili ze seznamu X fotografů.

Je to kampaň Fujifilmu?

A teď se naskýtá otázka, zda-li opravdu markeťáci z Fujifilmu nevěděli, jak Tatsuo fotí? V diskuzích se totiž vyrojily názory, že je to celé jen dobře promyšlená kampaň.

Na webu Tatsua Suzukiho jsou zveřejněny jeho dosavadní práce. Z fotek je patrné, že Tatsuo fotít street. Ve videu fotí ale poměrně kontaktně a jde až téměř k obličeji fotografovaných a snaží se napodobit styl známého fotografa z agentury Magnum Bruce Gildena. Pokud se podíváte na YouTube na videa s Brucem, tak ten fotí mnohem brutálněji. Lidem cpe do obličeje fotoaparát a flashuje je z 20cm vzdálenosti. Pokud se dotyčný nějak brání, tak je zasypán sprškou sprostých nadávek. Bruce je zkrátka Bruce. Bruceho styl zaujal ve světě nespočet fotografů ale podobného úspěchu dosáhl zatím málokdo.

Můžeme spekulovat, zda-li ze strany Fujifilmu šlo o špatně naplánovanou kampaň a nebo to byl účel. Na webu Suzukiho je totiž k vidění jedno starší video, kde je jasně vidět, jakým stylem fotí, jak se pohybuje a že je to lehce kontrovezní postavička. Markeťáci z Fuji si možná řekli, že na Fujifilm strhnout trochu víc pozornosti a zacílí krapet jinou skupinu lidí. Suzukiho sice smazali ze seznamu oficiálních X fotografů stejně jako ono video ale video bylo následně znovu nahrané na YouTube a momentálně má přes 250 tis. zhlédnutí.

O této kauze se píše snad ve všech světových diskuzích, na fórech fotowebů a zmiňují ji také známí blogeři. Jméno si udělal jak Suzuki, kterého doposud znali spíš milovníci streetu, tak Fujifilm. Nikdo neprohrál, jsou jen vítězové.

Tatsuo Suzuki a jeho smazané video

Bruce Gilden

Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram

Last modified: 9. 2. 2020

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *