Nejčastější problémy u Fujifilm fotoaparátů

Pokud přecházíte na Fujifilm z jiné značky, tak můžete být ze začátku lehce zmateni ovládání Fujifilm fotoaparátů a objektivů, které se od jiných značek dost liší. Např. zažitých zvyklostí z Nikonu a Canonu se těžko zbavuje a pár dní vám potrvá, než si na Fujifilm zvyknete. Ale jak si zvyknete, tak už nebude cesty zpátky. Zde je ale pár problémů, se kterými se můžete setkat.

Objektiv neostří

U pevných objektivů Fujifilm XF 14/2.8, 16/1.4, 23/1.4 je ostřící kroužek možné přepnout do pozice umožňující manuální ostření – stačí jej zasunout a s objektivem je možné ostřit manuálně. Pokud ale máte objektiv přepnutý na manuální ostření, tak vám nebude fungovat AF. Občas na to noví majitelé zapomínají a přemýšlí, proč jim objektiv neostří. Pro aktivaci AF je tedy potřeba ostřící kroužek přepnout zpátky – posunout dopředu. Přiznám se, že já měl opačný problém s objektivem Fujifilm XF 23/1.4. Pár dlouhých minut mi trvalo než jsem přišel na to, jak přepnout objektiv na manuální zaostřování.

Chyba objektivu nebo chyba ostření

S touto hláškou se setkají především majitelé více objektivů, kteří je často mění. Občas jim na LCD vyskočí hláška “chyba objektivu”, “chyba ostření”, “vypněte a zapněte fotoaparát”. Často to bývá způsobeno zanesenými kontakty na objektivu nebo těle fotoaparátu. Jako první doporučujeme zkusit vypnout a zapnout fotoaparát. Pokud to nepomůže, můžete zkusit opatrně kontakty očistit. Nám se osvědčil klasický hadřík na optiku.

Se starým objektivem nejde fotit

Na fotoaparáty Fujifilm se dá přes redukce nasadit velká škála starých manuálních objektivů. Pokud se starými skly experimentujete poprvé, tak zjistíte, že s nově nasazeným objektivem nejde fotit. V menu fotoaparátu je totiž potřeba nejdříve povolit fotografování bez objektivu. Pak již lze s redukcemi v pohodě fotit.

Po vytažení baterie se resetuje nastavení fotoaparátu

Pokud vám přijde nový fotoaparát Fujifilm a vy se budete chvíli věnovat jeho nastavení, tak po vytažení baterie může přijít nemilé překvapení v podobě resetování nastavení. Nastavení fotoaparátu totiž zachovává vnitřní baterie, která může být vybitá. Její nabití je jednoduché – do fotoaparátu vložíte plně nabitou baterii. Někdy to však může trvat trochu déle. Uvádí se, že u vybité baterie je její obnovení otázkou 1 – 2 dní. S tímto problémem se můžete setkat hlavně v zimních měsících, kdy dostávají baterky pěkně zabrat.

Zamrznutí fotoaparátu

S tímto problémem jsem se setkal, když mi přišla nová X-T3 a já do ní vložil SD kartu ze Sony A7 III. Fujifilm si z nějakého důvodu neumí poradit s kartami naformátovanými v zařízení jiné značky. SD karty musíte formátovat vždy přímo v těle fotoaparátu Fujifilm. Pokud není karta kompatibilní a nebo je špatně naformátovaná, může docházet k zamrzání přístroje.

Nefunguje blesk

Pokud máte Fujifilm fotoaparát s interním bleskem, například Fujifilm X-T20, a chcete si blesk vyzkoušet, tak se občas stane, že blesk nefunguje. Tohle je takový humorný problém – blesk totiž nefunguje v tichém režimu. Stačí tedy přepnout do normálního režimu a blesk začne fungovat.

Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram

Last modified: 30. 1. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *