Jak na integrovaný ND filtr u fotoaparátů Fujifilm X-100F/T/S?

Fotoaparáty řady X-100 s vestavěnými objektivy jsou retro skvosty, které pro mnohé byly jakousi návnadou a vstupní branou do světa Fujifilm fotoaparátů. První vlaštovkou, která předznamenala, kam se bude Fuji ubírat, byl Fujifilm X-100 s  vestavěným objektivem 23/f2. Design jeho následovníků se pak již příliš neměnil – proč také, když si na něj lidé zvykli a právě kvůli němu si jej pořizovali? Tyto fotoaparáty však nejsou zajímavé jen svým vzhledem ale také technickým vybavením. Jsou osazeny hybridním hledáčkem, centrální závěrkou a vestavěným ND filtrem.

Co to vlastně ten ND filtr je?

ND filtr je vlastně zkratka z anglického „Neutral density filter“. ND filtr je tmavý filtr, který může připomínat sklo ze svářečských brýlé. Je to filtr, který má za úkol snížit průtok světla dopadajícího na snímač. Kvalitní ND filtr by však neměl ovlivnit výsledné podání barev. Proto jsou lepší ND filtry poměrně drahé – lze je zakoupit jako klasické UV filtry a našroubovat na přední člen objektivu. ND filtry se používají při fotografování a natáčení videa tam, kde je intenzita světla příliš vysoká a bylo by třeba přiclonit, přičemž my bychom rádi fotili na nízké clony – pak by ale fotografie byly přesvětlené. Proto na objektiv můžeme nasadit ND filtr a intenzitu světla snížit – takže fotoaparát trochu ošálíme. ND filtry využívají také krajináři, kteří fotí tekoucí vodu a chtějí si prodloužit čas závěrky aby měli z vody krásné mléko. Fotoaparáty série X-100 mají tento filtr zabudovaný již přímo v sobě a tak jej nemusíme kupovat zvlášť.

Jak si aktivovat ND filtr ve fotoaparátu?

ND filtr můžete aktivovat u fotoaparátů řady X-100 v menu. Aktivaci a vypnutí ND filtru si navíc můžete namapovat na jedno z „Fn“ tlačítek a usnadnit si tak zapínání ND filtru – vřele doporučujeme.

  • X-100F – Menu – Fotoaparát -ND filtr – Zapnout
  • X-100T/S – Menu – Fotoaparát  2-ND filtr – Zapnout

Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram

 

Last modified: 24. 2. 2020

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *