Jak nastavit AUTO ISO?

Tuto funkci jsem osobně na ostatních značkách nikdy nepoužíval. Vždy jsem se snažil mít ISO plně pod kontrolou. Fujifilm ale zvládá i vyšší ISO poměrně dobře a tak není problém fotit s automatickým dopočtem ISO. Nese to s sebou výhody například při focení za zhoršených světelných podmínek, kdy si nastavíte nejdelší čas, jaký ještě udržíte, clonu a fotoaparát pak těmto požadavkům přizpůsobuje ISO. U Fujifilm fotoaparátů máte možnost nastavit si hned 3 různé režimy AUTO ISO.

Jak AUTO ISO funguje?

Fotoaparát sám vypočítá a nastaví příslušné ISO pro danou expozici a daný čas. Pokud budete fotit za dobrých světelných podmínek, tak se nemusíte bát, že by fotoaparát zbytečně navyšoval ISO – zvolí nejnižší možné (resp. nejnižší nastavené). Fotoaparát ISO navyšuje až ve chvíli, kdy by nevycházelo nastavenému času závěrky. V tento moment fotoaparát ISO navýší tak, aby vycházel daný čas závěrky. Může se však stát, že budete fotit v hodně špatných světelných podmínkách, kde nebude sačit ani navýšení ISO. V tom případě fotoaparát upraví i čas závěrky – bude vám vycházet delší čas.

ISO AUTO a jeho možnosti

Funkce AUTO ISO je pokročilá a umožňuje toho poměrně dost. Prakticky si můžete nastavit 3 různé rozsahy ISO pro 3 různé časy závěrky. To oceníte především ve zhoršených světelných podmínkách, kde si můžete nastavit nejdelší čas, který víte, že udržíte z ruky pro daný rozsah ISO.

Ukázkové nastavení ISO AUTO

  1. nastavení najdeme v Menu – Fotoaparát – Automatické nastavení citlivosti
  2. zvolíme AUTO 1 = Minimální čas závěrky 1/100 s, minimální ISO 160, maximální ISO 6400
  3. pokud bude nyní vycházet čas závěrky delší než 1/100 s, fotoaparát navýší ISO – maximálně však do hodnoty ISO 6400
  4. pokud by se stalo, že by nestačilo ani ISO 6400 a čas by vycházel delší, tak fotoaparát upraví i čas, např. na 1/60 s

Takto si můžete nadefinovat 3 různé varianty rozsahu ISO a časů.

Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram

Last modified: 7. 1. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *