Jak nastavit poloautomatické režimy bez PASM voliče?

Velká řada dnešních fotoaparátů má tzv. PASM volič. Ve zkratce lze říci, že se jedná o ovládací prvek, kterým si můžete aktivovat vybraný poloautomatický režim. Více se můžete o tomto voliči dozvědět například zde.

Pokud jste na Fujifilm přecházeli z jiné značky, například z Nikonu a nebo Canonu, tak vás možná zaskočí, že fotoaparáty Fujifilm tento PASM nemají. Ale nezoufejte, poradíme vám, jak se v poloautomatických režimech u Fuji zorientovat.

PASM

Typ zvoleného poloautomatického režimu (P, A, S, M) uvidíte v hledáčku v levém dolním rohu, případně na LCD. Nejdříve si ale ve zkratce vysvětlíme jednotlivé poloautomatické režimy.

 • P = programová automatika
 • A = priorita clony
 • S = priorita času
 • M = plný manuál

P – programová automatika

 • v režimu P si čas i clonu počítá sám fotoaparát
 • fotoaparáty Fujifilm umožňují v P režimu měnit pomocí zadního roleru hodnotu clony
 • sami si volíte ISO, kompenzaci expozice, vyvážení bílé apod.

U fotoaparátů Fujifilm aktivujeme režim P tak, že nastavíme clonu objektivu na A a čas závěrky na A. Režim P se hodí například pro začátečníky, kteří se s fotoaparátem teprve učí. V režimu P však fotografují i někteří zkušenější fotografové – např. fotožurnalisti, kteří potřebují rychle zachytit nějaký moment a nemají čas dokonale nastavit všechny hodnoty.

A – priorita clony

 • v režimu A si volíme clonu objektivu
 • čas dopočítává fototoaparát dle zvolené clony a hodnoty ISO

U fotoaparátů Fujifilm aktivujeme režim A tak, že clonu volíme (pokud to objektiv umožňuje, tak nastavíme přímo na něm manuální režim clony) a čas závěrky máme nastavený na A. Tento režim je nejpoužívanější u profesionálních fotografů. Fotí na něj jak portrétní fotografové, tak svatební fotografové ale také fotografové přírody a sportu. Není to však žádné pravidlo, každý si časem sám přijde na to, co mu nejlépe vyhovuje.

S – priorita času

 • ve režimu S si sami navolíme čas závěrky
 • clonu pak volí fotoaparát dle času závěrky a hodnoty ISO

U fotoaparátů Fujifilm aktivujeme režim S tak, že čas si navolíme sami a clonu na objektivu máme v poloze A – fotoaparát pak clonu automaticky vybírá sám. Režim S se používá všude tam, kde nepotřebujete mít kontrolu nad hloubkou ostrosti ale naopak chcete mít pod kontrolou čas závěrky – např. za šera, kde hrozí na vyšší clony rozklepání fotoaparátu. Tentorežim se využívá také u kreativních fotek – rozmazání vody v potoce a nebo zmrazení pohybu u sportu apod.

M – manuální režim

 • hodnoty clony i času si volíme sami
 • na FUJI aktivujeme tak, že na všech jednotlivých voličích a ovladačích máme cokoliv kromě A

U fotoaparátů Fujifilm aktivujeme režim M tak, že na všech voličích zvolíme konkrétní hodnoty – nemáme tedy zvoleny hodnoty A. Například na fotoaparátu X-T3 s objektivem Fujifilm XF 18-55 budeme mít navoleno na objektivu manuální nastvení clony, clonu pak nastavenou na 2.8, na fotoaparátu např. čas 1/250 a ISO 160. Manuální režim je ideální například pro fotografování ve fotoateliéru ale využít jej můžete také při focení v přírodě a nebo u kreativní sportovní fotografie.

Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram

 

Last modified: 7. 1. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *