Máme tu další článek s tipy a triky pro lepší fotky. Přinášíme vám seznam několika jednoduchých kroků, které vás mohou posunout ve fotografování dál. I pokud jste zkušení fotografové, tak možná bude stát za to přečíst si naše rady a tipy. Třeba tu najdete něco, co jste ještě nevěděli. Nebudeme to tedy natahovat a pustíme se do toho. Zde je seznam několika rad, které posunou vaše fotografické schopnosti zase o kus dál.
1. Vždy zkontrolujte před focením nastavení fotoaparátu
Určitě to zažijete. Fotíte naprosto úžasný moment. Modelka se tváří dokonale. Světlo je nádherné. Na obzoru zapadá slunce. Vy střílite fotku za fotkou. A pak se podíváte na displej, abyste se pokochali výsledným snímkem a zjistíte, že jste měli nastaveno celou dobu ISO 6400 z předchozího nočního focení a že fotky jsou prostě nepoužitelné, přeeexponované a vám je do breku. Právě proto byste měli před každým focením zkontrolovat nastavení fotoaparátu. Doporučuje se kontrolovat ISO, režim, formát snímku, stav baterie a kapacitu karty.
2. Nemažte ale formátujte
Naformátováním paměťové karty ji vyčistíte a přepíšete veškeré relevantní informace o kameře. Vymazání obrázků ne. Takže karty vždy naformátujte, aby se minimalizovalo riziko poškození dat.
3. Aktualizujte firmware
Firmware je software “zabudovaný” ve fotoaparátu, který se používá pro zpracování obrázků, nastavení celé řady parametrů a dokonce pro kontrolu toho, jaké funkce jsou vám ve fotoaparátu k dispozici. Na webových stránkách výrobce fotoaparátu zkontrolujte, zda je firmware digitálního fotoaparátu a objektivů co nejaktuálnější.
4. Nabijte baterie
Nikdy nespoléhejte na to, že baterie fotoaparátu je plně nabitá – ujistěte se, že je nabitá. Nabijte ji dříve, než jdete ven, abyste si byli jisti, že je v ní dostatek života, a investujte do náhradní baterie. Vždy je lepší mít po ruce náhradní baterii, než-li přijít o fotky, které byste mohli nafotit.
5. Nastavte velikost snímku
Nejčastěji budete určitě fotografovat do RAFu ale Fujifilm má skvělý výstup i do JPG, tak proč toho nevyužít. Ne vždy ale potřebujete fotit do největšího rozlišení JPG. Například pokud fotíte pro noviny a nebo internetové méidum a jde jen o běžnou aktualitu, kde není třeba žádný extra výstup ale spíš vám jde o rychlost dodání, tak se hodí nastavit si menší rozlišení. ušetříte místo na kartě a také čas. Ale nezapomeňte si při dalším focení zkontrolovat rozlišení a upravit jej.
6. RAF, JPEG nebo oboje?
Pokud máte v úmyslu provádět jakoukoli úpravu nebo retušování fotografie, je focení do RAF často nejlepším řešením – fotíte totiž do bezztrátového formátu.
Nafocené soubory jsou však větší, zaberou víc místa na kartě a k jejich zpracování je potřeba výkonnější PC.
Oproti tomu soubory JPEG jsou zpracovávány přímo ve fotoaparátu v okamžiku fotografování, takže je můžete okamžitě vytisknout nebo sdílet. Navíc také zjistíte, že můžete fotit mnohem delší série po sobě jdoucích snímků – například při focení sportu nebo zvířat.
Pokud nepotřebujete po pořízení snímku provádět s fotografií další úpravy a stačí vám výstup JPG z fotoaparátů Fujifilm, tak je volba jasná.
Pokud chcete, můžete fotit na oba formáty současně. Na kartu se vám tak bude ukládat jak RAF, tak JPG se zvoleným nastavením – například libovolnou filmovou simulací. Bude to ale chtít větší karty.
7. Experimentujte s nastavením fotoaparátu
Když nepracují na zakázce, tráví profesionální fotografové spoustu času testováním a zkoušením. Může to být testování nového objektivu, aby se určilo, která clona nebo ohnisková vzdálenost je nejlepší; testování citlivosti ISO, vyvážení bílé, abyste zjistili, které možnosti poskytují nejlepší výsledky; nebo dokonce testování dynamického rozsahu, abyste znali omezení senzoru.
S fotoaparátem Fujifilm můžete dělat totéž. Testujte si nastavení, zkoušejte a experimentujte. Jen tak zjistíte, jaké možnosti vám fotoaparáty Fujifilm opravdu nabízejí. Nejedná se o hledání dokonalých záběrů, ale o experimentování s vaší technikou pro lepší porozumění nebo o vyzkoušení nových technik a metod, které můžete použít později.
8. Nešetřete na stativu
Dobrý stativ je základ – tedy pokud fotíte se stativem. Pakliže si koupíte fotoaparát za X desítek tisíc a k němu pak stativ za 300 Kč z hračkářství, tak nejspíš zapláčete nad výdělkem. Nekvalitní stativ bude nestabilní a nestabilní stativ bude příčinou pádu. Rozbitá Fuji je to nejhorší, co vás může potkat. Dobrý stativ na fotoaparát je investicí prakticky na celý život.
Čtěte také: Přehled nejlepších stativů do 5000 Kč
9. Z ruky a nebo ze stativu?
V předchozím bodu jsme vás upozorňovali, ať rozhodně nešetříte na stativu. Tedy pokud fotíte se stativem. Ale opravdu potřebujete fotit ze stativu? Nezvládnete udělat dobrou fotku i bez něj? Stativ se hodí na specifické typy snímků, kdy opravdu čas závěrky z ruky neudržíte. Ale na většinu fotek prostě stativ nepotřebujete. Zvládnejet je totiž nafotit přímo z ruky. Schválně to zkuste.
10. Místo stativu opěra
Pokud nemáte po ruce stativ a nemáte ani fotoaparát se stabilizací, tak můžete zkusit improvizovat. Například při focení s delším ohniskem často pomáhá, když si zapřete fotoaparát o ruku popruhem. Dobré je také najít si nějakou oporu, o kterou se můžete opřít. A často pomáhá i usilovná modlitba.
11. Narovnejte se!
Pojem horizont se nachází ve slově horizontální, a to je přesně to, co by mělo být na fotce – horizont v rovině. Pokud má váš digitální fotoaparát mřížku/vodováhu na displeji, použijte ji. Pokud ne, investujte pár korun bublinky – vodováhy, kterou zasunete do sáněk na blesk. To vám ušetří minuty a hodiny při úpravě vašich snímků ve Photoshopu nebo Lightroomu.
12. Zkontrolujte si obsah fotobrašny
Může to znít jako naprostá samozřejmost, ale někdy se stane, že prostě z brašny něco vyndáte a zapomenete to vrátit zpátky. Proto si před každým focením zkontrolujte obsah fotobrašny nebo fotobatohu. Možná máte fotoaparát, objektivy a stativ vždy v brašně. Ale pokud používáte stativovou hlavu, je stativová destička připevněna k fotoaparátu nebo stativu? Máte redukci adaptéru filtrů správného průměru? Máte v brašně všechny nabité baterie a prázdné karty? Máte tam správné redukce pro objektivy? Jsou to malé věci, které s největší pravděpodobností nikdo neřeší ale často se pak může stát, že taková drobnost jako zapomenutá baterie vám zkazí celé focení.
13. Automatické zaostření nebo ruční zaostření?
Je až příliš snadné spoléhat se na automatické zaostřování fotoaparátu a existují situace, kdy je manuální ostření mnohdy lepší volbou – například přesné zaostření na detailní makro. Vyzkoušejte si manuální zaostřování. Zjistíte, že někdy je opravdu příjemnější a pohotovější fotit s manuálním zaostřováním. Přesně tak, jak fotitli staří mistři. Zkuste se učit ostřit na hyperfokální vzdálenost a hrejte si s hloubkou ostrosti.
14. Které AF body byste měli používat?
Mnohé novější Fujifilm fotoaparáty mohou mít ohromující počet AF bodů. Stejně tak počet režimů AF je často až neuvěřitelný. Vyzkoušejte si všechny možné režimy ostření. Zkuste také pracovat s různým počtem AF bodů a stejně tak s různými AF body.
15. Nákup objektivů
Špatný objektiv bude vždy špatný objektiv, bez ohledu na to, jaký budete mít fotoaparát. Kvalitní objektiv je zkrátka základ. Takže dříve, než začnete přemýšlet nad novým tělem, tak se zamyslete a zeptejte se sami sebe, zda-li by nebylo lepší zainvestovat raději do kvalitního objektivu. Co takhle si pořídit světelnější objektiv? A nebo nějaký pevný širokáč? Možností nabízí Fujifilm spoustu.
16. Staré manuální objektivy
Z dob focení na 35mm film nám tu zbývají tisíce objektivů. Ať už M42, Nikon nebo Canon, výběr starých objektivů je skutečně obrovský. A protože na Fujifilm lze za pár korun koupit jakoukoliv redukci, mohou být tyto staré objektivy stále používány i v digitálním věku. Navíc, protože mnoho z těchto objektivů je levných, je to skvělý způsob, jak rozšířit svou sbírku objektivů a ohnisek. Ale je tu jedna malá nevýhoda. Staré objektivy jsou manuální a tak se budete muset naučit ostřit ručně.
17. Ohnisková vzdálenost
Širokoúhlé objektivy mohou působit dojmem větší vzdálenosti mezi blízkými a vzdálenými prvky, zatímco ohniskové vzdálenosti teleobjektivů zase jakoby zkracují perspektivu. Zvažte použití správného ohniska vždy, když fotíte. Přece nechcete nikomu deformovat obličej s 16mm objektivem?
18. Zaostřujte na hyperfokální vzdálenost
Pokud chcete maximalizovat hloubku ostrosti záběru při dané ohniskové vzdálenosti, zaostřete ručně na hyperfokální vzdálenost – bod, ve kterém bude vše od poloviny hyperfokální vzdálenosti do nekonečna ostré.
19. Foťte víc variant snímků
Difitální fotoaparáty nám nabízí možnost prakticky neomezeného počtu pořízených snímků. Proto toho využijte a foťte vždy víc variant fotografií. Hrajte si s kompozicí, učte se a zkoušejte měnit ohniskovou vzdálenost. Jen tak se ve fotografii posunete dál.
Fujifilm X-T3 za skvělou cenu
20. Přednastavené expoziční režimy
„Zkušenější“ fotografové prominou. Ale nebojte se přednastavených režimů, které moderní Fujifilm fotoaparáty nabízejí. Pokud s focením začínáte, tak si prostě všechny režimy vyzkoušejte. Zkuste fotit na režim „Krajina“. Ten obvykle nastaví vyšší clonu a zvýší saturaci, zatímco režim „Portrét“ kombinuje nižší clonu s více tlumenými barvami. Oba mohou být použity nad rámec jejich zamýšleného účelu – je to jen otázka pochopení, v čem spočívají přednastavené parametry a jejich kreativního využití.
21. Který režim je nejlepší – priorita clony nebo závěrky?
Stručně řečeno, clona řídí hloubku ostrosti v obraze a rychlost závěrky řídí způsob zaznamenávání pohybu na fotografii – tedy zmražení nebo máznutí pohybu. Nejste si jisti, který režim fotografování je třeba použít? Rozhodněte se, kterou z těchto dvou věcí chcete mít ve svém záběru nejvíc pod kontrolou. Většina zkušenějších fotografů fotí na prioritu clony a čas si nechává dopočítat fotoaparátem. Fujifilm navíc umí to, že si můžete nastavit Auto ISO a s ním také nejdelší čas, který ještě udržíte.
22. Zkuste bracketing
Fotíte scénu, která je světelně náročná? Nejste si jistí, jestli nebude náhodou obloha vypálená a les zase podexponovaný? Zkuste expoziční bracketing! V Lightroomu pak můžete jednoduše snímky spojit s zkusit si pohrát s nastavením expozice. Výsledkem bude HDR snímek.
23. Sledujte histogram
LCD obrazovka vašeho fotoaparátu vám poskytne jakousi nápovědu, jak dobře je snímek exponován. Neměli byste se ale spoléhat pouze na LCD. Určitě je dobré kontrolovat si histogram a mít přehled o tom, zda-li fotka není přeexponovaná a nebo podexponovaná. Za jasného světla se obrázky budou jevit tmavší na LCD, než ve skutečnosti jsou, zatímco při pohledu na obrazovku v noci budou obrázky vypadat jasné, i když jsou ve skutečnosti mírně podexponované.
24. Pro správnou expozici použijte přechodový ND filtr
Baví vás fotit krajinu? Pak se možná potýkáte s přepálenou oblohou. Řešením je fotit s přechodovým ND filtrem. Ideální je mít sadu přechodových ND filtrů s různými hodnotami ztmavení. Přechodový ND filtr vám pomůže srovnat expozici oblohy a krajiny. S filtry si můžete různé hrát a snímky pak také upravovat v Lightroomu nebo Photoshopu.
25. K prodloužení doby expozice použijte ND filtr ND
Filtry ND jsou skvělé, pokud chcete prodloužit čas závěrky, ale lze je použít také k ovládání clony – například pokud chcete fotit ve dne na světelný objektiv s clonou f/1.4 a nevychází vám čas. Pak stačí na objektiv nasadit ND filtr a čas si zkrátit.
26. Vyzkoušejte polarizační filtr
Účinek polarizačního filtru nelze digitálně nijak vytvořit, což z něj dělá výběr filtru číslo jedna pro fotografy přírody ale také produktů, kteří chtějí omezit odrazy nebo zvýraznit modrou oblohu. Nekupujte ale ten nejlevnější – u polarizačních filtrů platí víc než jindy, že šetřit se nevyplatí.
27. Zkuste čenobílou
Pokud nevíte, že si z paměťové karty určitě chcete vytisknout černobílé obrázky, je nejlepší fotografovat barevně a později fotky převést na monochromatický snímek softwarem k tomu určeným – nabídne mnohem větší kontrolu než váš fotoaparát. Nutno však dodat, že fotoaparáty Fujifilm umít černobílé snímky poměrně obstojně, pokud fotíte do JPG. Pokud se rozhodnete fotografovat černobílé snímky rovnou do JPEG, nezapomeňte na filtry. Červené, oranžové a žluté filtry mohou dramaticky zlepšit nudné nebe, zatímco oranžový filtr sníží výskyt pihy a kazů v portrétech.
29. Použijte přednastavené vyvážení bílé
Pokud fotíte do JPG, tak jsou fotografie prakticky ihned vyvolány ve fotoaparátu a vy již nemáte moc kontrolu nad následnou úpravou fotek v PC. Použijte tedy přednastavené možnosti fotoaparátu nastavení vyvážení bílé (denní světlo, stín, wolfram atd.) a vždy si udělejte zkušební snímek. Pokud fotíte do RAFu, tak se nemusíte o vyvážení bílé tolik starat a můžete nechat vše na automatice.
Přečtěte si další zajímavé články na webu
- Recenze – Nejlepší fotobatohy na fotoaparáty Fujifilm
- Recenze – Nejlepší stativy na fotoaparáty do 5000 Kč
- Rozhovor – Michael Komm
- Rozhovor – Jakub Gráf
- Recenze – Fujifilm X-T4
Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram