Manuální Leica objektivy na Fujifilm foťácích s autofocusem

Manuální Leica objektivy na Fujifilm foťácích s autofocusem

Fotíte rádi na stará manuální skla? Fujifilm foťáky jsou úžasné v tom, že si na ně za pár kaček koupíte redukci a hodíte na ně starý M42 objektiv, třeba Helios. A pokud jste fajnšmekři, tak si pořídíte třeba dražší “bokeh monster” Triplan a pokud jste fajnšmejkři, kteří nemají hluboko do kapsy, tak si pořídíte třeba objektiv značky Leica.

Fotodiox Pro PRONTO Autofocus Adapter

Například takový Leica Noctilux 50mm f1.0 se dá na ebay sehnat za lidových 5000 liber. Nehledě na tu cenu, je to naprosto úžasný objektiv. Je to sklo snů. Nicméně, je to manuální objektiv. Vyžaduje tudíž určitou zručnost při ostření. Stará dobrá ruční práce s clonou na f1.0. To se pak pozná mistr ostřič. Na nějaké rychlejší a akčnější focení to ale nikdy nebude – tedy pokud nejste Jan Grarup, který fotí na f1.2 s manuálními skly válečné fotky. Někdo ten dar holt má a někdo si musí pořídit adaptér.

Voigtlander Nokton 40mm f/1,4 M.C s autofocues? Proč ne!

Teď však svitla naděje všem méně pohotovým a méně zručným fotografům. Ta naděje se jmenuje Fotodiox Pro PRONTO Autofocus Adapter. O co jde? Jedná se o adaptér, který vám umožní nasadit na Fujifilm tělo objektiv Leica M. OK, takových adaptérů jsou mraky. Tento je ale v něčem odlišný. Zaprvé cenou. Ta činí 350 USD. A za druhé ostřením. Tahle kovová mrška totiž umožňuje automatické ostření i s manuálními objektivy s bajonetem Leica M.

Jak to funguje?

Jak to funguje? Jednoduše! Koupíte si objektiv s bajonetem Leica M (například Voigtlander Nokton 40mm f/1,4 M.C koupíte už za 10.000Kč) a objektiv pomocí adaptéru nasadíte na tělo Fujifilm. S objektivem zaostříce pomocí ostřícího prstence na nekonečno. A pak už jen namačkáváním spouště automaticky zaostřujete. Adaptér se vysouvá a zasouvá a tím prakticky supluje autofocus objektivu. Pecka, že? Jednoduché a přitom funkční.

AF Helios? proč ne!

Vtipné je, že na daptér můžete nasadit další redukci, třeba M42 -> Leica M a tím pádem pak můžete na adaptéru fotit s objektivy M42. Můžete tak zautomatizovat třeba stařičký a tolik oblíbený Helios, který lze sehnat na bazoši za 4 kilča. AF Helios, chápete to? Člověk jen nevěřícně kroutí hlavou a říká si, kam ten svět spěje.

Autofocus samozřejmě není nejrychlejší ani nejpřesnější. Nebudete mít kombo na focení sportu ale budete mít sestavu, se kterou pohodlně odfotíte třeba svatební portréty. Nevýhodou je samozřejmě fakt, že adaptér si cucne nějakou tu trochu šťávky z baterky a tak je potřeba mít dostatečnou zásobu baterií a nebo se vyvarovat zbytečnému přeostřování.

Přečtěte si další zajímavé články na webu

Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram

Last modified: 9. 3. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *