Kateřina Jašková – nejradši fotím děti a svatby

Kateřina Jašková - nejradši fotím děti a svatby

Zatím jsme tu neměli rozhovor se svatebním fotografem ani s fotografem jídla. Tak to jdeme napravit a popovídáme si o focení s food blogerkou a svatební fotografkou Kateřinou Jaškovou.

Můžete se představit a něco málo o sobě napsat?

Mé jméno je Kateřina Jašková, žiju v Brně, aktuálně jsem na rodičovské dovolené, píšu food blog milluji.cz a k tomu všemu se živím focením rodin, svateb a produktovek.

Jak jste se dostala k focení?

Před 6 lety jsem začala psát blog o jídle. Postupem času jsem se snažila zdokonalovat ve focení jídla. Původně jsem fotila na starší zrcadlovku konkurenční značky. Poté jsem si chtěla pořídit lepší foťák, můj výběr padl na Fuji XT-20 a objektivy 35mm/f1,4 a 56mm/f1,2 a zamilovala jsem se do focení všeho. Chvilku poté jsme s manželem pořídili ještě X-H1 a já po čase začala nabízet focení lidem a teď se tím už živím.

Jaké jsou vaše nejoblíbenější fotografické žánry?

Asi úplně nejradši fotím děti a svatby. Miluju zachycovat přirozené momenty.

Jaké máte fotografické cíle do budoucna?

Mým cílem je se po ukončení rodičovské dovolené naplno živit focením a dělat svou prací lidem radost.

Jak moc upravujete fotografie?

Fotím do RAW a upravuji v Lightroomu. Snažím se upravovat fotky jen lehce, přirozeně, nedělám žádné retuše či složité úpravy. Přímo ve foťáku občas využiji funkci simulace filmu.

Jakou používáte techniku?

Fujifilm X-H1 – můj primární foťák. Kromě toho, že se mi velmi dobře drží v ruce a jednoduše se ovládá, je super to, že má 5-osou vestavěnou stabilizaci, místo na 2 paměťové karty, je prachu a voděodolný, má tichý zvuk závěrky, takže ideální na focení svateb. S X-H1 lze také natáčet videa ve formátu 4K.

Fujifilm XT-20 – tento fotoaparát mám spíše na cestování nebo jako náhradní, takže jej už nevyužívám až tak často. Nicméně super na něm je, že kvalitou snímků se podle mě vyrovná X-H1, ale je o hodně menší, lehčí a levnější. Ideální tedy pro všechny ty, kteří jsou sváteční fotografové, ale chtějí mít fotky v nadprůměrné kvalitě.

Fujinon XF 56 mm/f1,2 R – portrétní objektiv s pevným ohniskem. Je ideální pro focení portrétů. Má vysokou světelnost a fotografie jsou díky němu vážně parádní.

Fujinon XF 35 mm/f1,4 R – za mě skvělý univerzální objektiv vhodný jak na focení lidí a jídla takproduktových fotografií. Využívám ho pravděpodobně nejčastěji. Super je to, že má malé rozměry, je lehký a má vysokou světelnost.

Fujinon XF 23 mm/f1,4 R – objektiv, který se hodí na širší záběry. Já ho využívám hodně na focení v místnostech, na zachycení krajiny či na focení svateb. Opět je zde vysoká světelnost. Osobně určitě doporučuji investovat do objektivů s vyšší světelností, kvalita obrazu je na fotografiích vážně znát.

Fujinon XF 18-55 mm F2,8-4 OIS – jediný můj zoomovací objektiv, který využívám opravdu velmi zřídka, protože díky nižší světelnosti je kvalita fotek velmi dobrá pouze za skvělých světelných podmínek. Je ideální na focení krajiny.

Blesky nevyužívám.

Kde najdete vaši práci?

Další rozhovory

Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram

Last modified: 23. 2. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *