Tom Lejsal – děda mě poučoval, abych fotil jen pořádný věci

Tom Lejsal

Tom fotí na Fujifilm a je to náš kamarád. Je to jeden ze zakladatelů Fuji komunity v Olomouci, takže tu prostě rozhovor s Tomem nesmí chybět.

Tome, co bys nám o sobě řekl?

Jmenuji se Tom Lejsal a v současnosti jsem studentem 5. ročníku Fakulty managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně – obor Management marketing se specializací Design management a zároveň pracuji jako PPC specialista junior v digitální agentuře Plugo, s. r. o., kde kromě PPC kampaní zároveň fotím produkty na webové stránky klientům.

Jak ses k focení dostal?

Tak tohle bude už fakt klišé (smích), ale k focení jsem se dostal někdy ve 4-5 letech, kdy jsem si tak trošku přivlastnil kompaktní fotoaparát na kinofilm s automatickým režimem od prarodičů (byl to nějaký stříbrný Kodak, kde se muselo ručně odkrýt objektiv). Dodnes si pamatuji, jak mě děda poučoval, abych fotil jen „pořádný věci“ a ne nějaké blbosti, protože film a vyvolání je drahé.

Bylo to v muzeu letectví u dálnice u Vyškova a já tam tenkrát udělal první obrázky stíhaček Mig-17, Mig-21 atd. Každopádně zvuk závěrky a následného převinutí filmu bylo něco, co se mi strašně líbilo. Prostě když dáte 4letému klukovi do ruky krabičku s objektivem a něco se tam začne hýbat.

Potom následovala éra půjčování si fotoaparátu na různé výlety a někdy v 6ti letech jsem dostal první vlastní kompaktní fotoaparát na kinofilm Olympus s automatickým režimem.

Na ten jsem fotil do cca 8 let a pak jsem focení přesunul na vedlejší kolej. Začalo mě zajímat skákání na kole v lese a ježdění na motorce, kterou jsem však nikdy nedostal.

O focení jsem se poté začal zajímat v 7. ročníku základní školy, kdy v následujících 2 letech jsme s kamarády natočili fan film Assassin´s Creed: Betrayal (ten na Youtube raději ani nehledejte) (smích) a za první brigádu na střední škole jsem si potom koupil první „super foťák“ – a to šumítko Nikon D3100 a tak začala moje aktuální dráha focení.

Fujifilm X-T3 za skvělou cenu

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější fotografické žánry?

Dlouho jsem fotil všechno možné, asi tak jako každý začínající fotograf a až později jsem se začal více profilovat. Takže momentálně mé oblíbené fotografické žánry jsou krajinářská, portrétní (alias Lifestyle fotografie) a svatební fotografie.

Jaké máš fotografické cíle do budoucna?

Chci se dále zlepšovat, a kromě fotky se i více realizovat ve videu. Jeden fotograf kdysi řekl, že video je jen 24 fotek za vteřinu, tak proč nedělat i to ?

Také bych si rád vyzkoušel fotit sport – hlavně hokej nebo fotbal.

Jak upravuješ fotky?

Nejsem ten typ fotografa, co vyfotí fotku na „první dobrou“ s perfektními barvami a kompozicí. Mám silný postproces a i když má Fujifilm skvělé filmové simulace a hodně dobré JPEGy, tak pořád fotím do RAWu, abych měl všechna data (a rychleji zaplněnou kartu).

Takže kromě ořezu a úpravy expozice, černé a bílé, stínů a světel a kontrastu si hodně hraju s posuvníky HSL (hue, saturation, luminance) a přidávám i lehkou vinětaci. Presety mám jak vlastní, tak i různé koupené. Poslední dobou se mi hodně líbí barevné úpravy ve stylu filmových materiálů – konkrétně Kodak Portra 160, Kodak Ektar, Kodak Gold 200 (ten je super na cestovatelské fotky z hor), dále Fuji Pro 400H atd.

Zkusil jsem více foto editorů od Zoner Photo Studio přes Gimp/Photoshop až po Lightroom a Capture One a nejvíce mi sedí právě Lightroom. Pro začátečníka to není nejjednodušší nástroj, ale doporučuji si buď pustit pár videí na YouTube ve stylu „How to edit photos in Lightroom“ a nebo si koupit/stáhnout různé presety a na nich se učit. Složitější retuše potom dělám ve Photoshopu, který snad nemusím představovat.

Jakou máš fototechniku?

Nikon mi momentálně leží doma v krabičce, a v batohu tak nosím Fujifilm X-T1 a Fujifilm X-T2. Jako objektivy mám Fujinon 18-55/2.8-4 o kterém si troufám tvrdit, že je to nejlepší „seťák“ na trhu a potom přes redukce (zde doporučuji K&F Koncept) Nikkor 35/1.8 DX, Nikkor 55-200/4-5.6 DX a Helios 44-M4 58/2.

Nejčastěji mám na fotoaparátu 18-55, kterou střídám s 35/1.8. 55-200 používám jen zřídka a Helios 58/2 mám rád kvůli bokehu u focení portrétů. Ten dokonce beru i na svatby, kde v přírodě dělá moc hezké pozadí.

Fotoaparáty od Fujifilmu jsou dostatečně skladné abych je mohl nosit pořád v batohu a mít je tak stále u sebe. Spolu s nimi mám rád výrobky Peak Design a mám od nich batoh Everyday Backpack V1 v barvě Tan (20l), držák Capture V3 a popruh Slide Lite. Musím se také donutit koupit popruh na druhé tělo a tam přemýšlím nad popruhem Leash.

Určitě si také plánuji koupit objektivy od Fujifilmu – hlavně 16/1.4, 35/1.4 a 50-140/2.8.

Kde najdeme tvou práci?

Další rozhovory

Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram

Last modified: 2. 3. 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *