Na tento rozhovor jsem se já osobně moc těšil, protože Jakubovy fotky znám a mám je rád. Jakuba zná většina lidí asi spíš pod jménem Zahorizont, pod kterým jej najdete i na Instagramu, kde má přes 4500 fanoušků. Jakub fotí na Fujifilm a tak tu rozhovor s tímto skvělým fotografem nesměl chybět. A zde tedy je.
Jakube, můžete nám o sobě něco málo říct?
Ahoj, jmenuji se Jakub Gráf, ale většina z vás mě zná spíš pod jménem Zahorizont, pod kterým již několik let přispívám na Instagram. Je mi 25 let a obvykle mě můžete potkat někde v okolí Liberce, s největší pravděpodobností v Jizerských horách.
Jak jste se dostal k focení?
Focení mě provází už od dětství, protože děda fotil. Když jsem byl opravdu malej, tak jsem nechápal, co jsou ty kovové „krabičky“ a až postupem času jsem přišel na to, že díky nim může člověk zachytit neopakovatelné momenty. Začínali jsme na kinofilmových zrcadlovkách a vyvolávání filmů v koupelně, poté první kompaktní digitály, přes digitální zrcadlovky až po bezzrcadlovky Fujifilm.
Jaké jsou vaše nejoblíbenější fotografické žánry?
V minulosti jsem fotil makro, krajiny a různá zátiší. Od roku 2014 se však věnuju primárně focení lidí – portrétům. Nejraději mám fotky v přírodě…mnohdy nejde o tradiční portréty, ale spíše spojení portrétů s krajinou. Na jaře bych chtěl moje focení lidí posunout zase o kousek dál a leccos změnit, avšak o tom bych nyní radši nic moc neprozrazoval.
Jaké máte fotografické cíle do budoucna?
Těžká otázka. Aktuálně bych chtěl nafotit jednotnou sérii a poté uspořádat výstavu. To je v současnosti asi největší cíl, kterého bych chtěl v roce 2020 dosáhnout a doufám, že se mi to podaří!
Jak moc upravujete fotografie?
Fotím primárně do rawu/rafu + jpeg s filmovou simulací nastavenou dle mých preferencí. Jpeg využívám, pokud chci fotky okamžitě sdílet – např. do stories na IG, ale jinak vše upravuju pomocí Lightroomu, kde jsem si v průběhu let vytvořil vlastní presety, které dle potřeby dolaďuju pro konkrétní fotku/focení. U fotek upravuju především barvy, protože ne vždycky vše vypadá, tak jak by si to člověk přál. Co se týče různých retuší, tak těm se vyhýbám… zaprvé mě to nebaví a zadruhé bych chtěl, aby fotky zobrazovaly realitu. Baví mě hledání zajímavých lokací v reálném životě, ne tvorba zajímavých lokací v editoru v počítači. Do budoucna uvažuji, že bych vyměnil starý Macbook za Ipad a úpravy ještě víc zjednodušil.
Jakou používáte techniku?
Od roku 2016 fotím výhradně na techniku Fujifilm. Po představení Fujifilm X-Pro2 to nešlo jinak a musel jsem si ho tehdy jako novinku pořídit. K X-Pro2 jsem měl přes dva roky skvělou XF 23/1.4, ale tu jsem poté v roce 2018 prodal a přišla éra Mitakonu 35/0.95. V průběhu let jsem taky zkusil Samyang 12/2, ale ten byl na moje portréty až příliš široký. Jak je zřejmé, tak mám širší skla rád, a tak jsem nemohl na začátku roku 2019 odolat nově představené XF 16/2.8. Tenhle objektiv mě okouzlil už při prvním pohledu skrz hledáček. Optimální šířka záběru, lehká konstrukce, kvalitní výstup a perfektní zpracování, na které jsem byl u Fujifilmu zvyklý mě přesvědčily. Před koupí jsem zvažoval ještě XF 16/1.4, ale vzhledem k jeho váze jsem ho zavrhnul. Objektiv je to skvělý, ale při porovnání jsem neviděl až takové rozdíly mezi verzí 1.4 a 2.8. Samozřejmě jde vždy o osobní preference. Pro můj styl focení mi stačí verze se clonou 2.8, ale pro někoho jiného to může být nepostradatelný rozdíl. Na jaře roku 2019 tedy nastala situace, že jsem měl dva objektivy a jedno tělo. Většinu lidí by to asi nechalo chladnou, ale já mám rád svůj „klid“, když fotím a výměna objektivů v průběhu focení mě opravdu rušila. Koupil jsem tedy použitý Fujifilm X-Pro1, na který jsem nasadil Mitakon 35/0.95. Spojení tohoto těla a manuálního objektivu mi přišlo naprosto geniální a pocit při focení byl nepopsatelný! Připadal jsem si jako kdysi před lety, když jsem fotil s dědou na starou filmovou zrcadlovku. X-Pro 1 je krásně pomalá a manuální Mitakon se k ní dokonale hodí. Člověk během focení zpomalí a více nad každým zmáčknutím spouště přemýšlí. Samo sebou to není pro každého a drtivá většina lidí, kterou jsem fotil, se nesetkala s fotografem, který by v dnešní době používal manuální objektiv. Moje sestava, na kterou jsem fotil všechny fotografie v roce 2019 tedy činila X-Pro 2 + XF 16/2.8 a X-Pro 1 + Mitakon 35/0.95.
V současnou chvíli však nastala změna a objektivy jsem prohodil. Na X-Pro 2 mám nyní nasazený Mitakon a na X-Pro 1 mám nasazenou šestnáctku. Je pro to jednoduché vysvětlení. Chtěl jsem mít fotoaparát, který mohu mít kdykoliv v kapse/ batohu/ brašně s sebou a nechtěl jsem o něj mít strach. Z tohoto důvodu jsem u sebe začal nosit X-Pro 1 s šestnáctkou. Je to opravdu kompaktní set, a pokud nemáte úplně malé kapsy, tak se vám do nich vejde. Při focení portrétů je jediným rozdílem pomalejší ostření na X-Pro 1, ale to není věc, která by mě nějakým způsobem omezovala. Přesnost ostření a kvalita fotografií X-Pro 1 je i v dnešní době zcela dostačující.
Před nějakou dobou vyšla nová bezzrcadlovka Fujifilm X-Pro 3 a samozřejmě se mi moc líbí. Avšak nedokážu si její pořízení reálně opodstatnit. Zaujaly mě nové barvy, ale zbytek věcí je pro mě tak trochu „navíc“ a jejich absence mě u mých fotoaparátů nebrzdí. Velikou výhodu však vidím v možnosti „schovat“ displej. Ten při mém focení stejně téměř nepoužívám a takto může být chráněný + člověka při focení neruší.
Jakube, kde najdeme vaši práci?
Instagram – https://www.instagram.com/zahorizont/
Jakubova technika pěkně na jednom místě
Na fotce můžete vidět vše, co s sebou nosím – mimo notebooku, ten čeká zpravidla doma (Macbook Pro late 2011). Fujifilm X-Pro 2 + Mitakon 35/0.95, Fujifilm X-Pro 1 + XF 16/2.8, Olympus AF-10 Super (starý kinofilm na pár fotek za rok), dvě náhradní baterie v koženém obalu, diář/zápisník, telefon (iPhone 6S), peněženka, klíče, nůž, hodinky, náhradní film do Olympusu.Vše se s trochou snahy vejde do PeakdesignSling 5L, který na fotce vidět není. 🙂
Další rozhovory
- Rozhovor – Kamila Kohoutová
- Rozhovor – Jakub Lhota
- Rozhovor – Michael Komm
- Všechny rozhovory
Připojte se do naší skupiny na Facebooku – sledujte stránky na Facebooku – sledujte Instagram